Nie uwierzysz. Polski rząd właśnie uprościł podatki i kontrole fiskusa
Doszło do rzeczy wręcz niesłychanej. Polski rząd przyjął pięć projektów Ministerstwa Finansów, które mają uprościć system podatkowy.

Rząd przyjął aż pięć projektów nowelizacji ordynacji podatkowej Ministerstwa Finansów, które mają na celu deregulację polskiego systemu. Ma się to przełożyć na mniejsze obciążenia dla podatków, a także wyższą ochronę ich praw i interesów — informuje prawo.pl.
Rząd upraszcza podatki
Prawdopodobnie najważniejsza zmiana dotyczy kontroli skarbowych i celno-skarbowych. Nie od dzisiaj wiadomo, że potrafiły one ciągnąć się długimi miesiącami. Dla kontrolowanego często oznaczało to konieczność płacenia wyższych odsetek od zwłoki. Z tym już koniec. Nowe przepisy zakładają, ze odsetki nie będą naliczane, jeśli kontrola trwała dłużej niż 6 miesięcy.



Kolejna zmiana dotyczy procedur składania oraz rozpatrywania reklamacji w instytucjach finansowych, w tym bankach, firmach ubezpieczeniowych czy towarzystwach emerytalnych. Zmiana umożliwia konsumentom składanie ich drogą elektroniczną. To duże uproszczenie, bo wiele firm wymagało kontaktu pisemnego.
Trzecia deregulacja dotyczy umów OC np. w przypadku zakupu nowego auta. Do tej pory wypowiedzenie poprzedniego ubezpieczenia następowało z dniem złożenia dokumentów. To narażało Polaków na grzywny z powodu przerwy w OC. Według nowych przepisów konsument będzie mógł wskazać dzień, w którym ubezpieczenie ma przestać obowiązywać. Daje to większą elastyczność i pozwala na spokojnie podpisać nową umowę.
Dwie pozostałe zmiany, chociaż ważne, są mniej interesujące z perspektywy większości obywateli. Jedna przewiduje, że spółki holdingowe nie będą musiały składać oświadczenia o zamiarze skorzystania ze zwolnienia z CIT, jeśli chodzi o dochody ze zbycia udziałów (akcji) spółki zależnej. Kolejna upraszcza zasady łączenia jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.