DAJ CYNK

Timelapse w Google Earth pozwala zaobserwować, jak Ziemia zmieniała się na przestrzeni lat

Mieszko Zagańczyk

Aplikacje

Timelapse w 	Google Earth pozwala zaobserwować, jak Ziemia zmieniała się na przestrzeni lat

Google Earth to jedna z najciekawszych usług Google, która pozwala każdemu z nas na ekranie komputera lub smartfonu wirtualnie eksplorować najdalsze, niedostępne zakątki naszego globu. Teraz Google dodał do tej wyjątkowej mapy Ziemi jeszcze jeden element – upływający czas. Oto nowa funkcja Timelapse.

Google Earth powstało w 2001 roku. Przez ten czas Google skupiał się na tworzeniu trójwymiarowej, wirtualnej repliki Ziemi, która odzwierciedla naszą planetę w najdrobniejszych szczegółach. Teraz jednak Google dodało do tej niezwyklej mapy czwarty wymiar.

Zobacz: Google chce nas przekonać do Google Lens nowym widżetem wyszukiwarki

Google zaprezentowało dziś Timelapse – największą aktualizację Google Earth od 2017 roku. Dzięki niej można przyjrzeć się naszej planecie z zupełnie nowej perspektywy – upływającego czasu. Do stworzenia Timelapse w Google Earth wykorzystano 24 miliony zdjęć satelitarnych z ostatnich 37 lat, od 1984 roku. Na Timelapse’a przesłanych zostało również ponad 800 filmów poklatkowych w 2D i 3D do użytku publicznego. 

Realizacja tego przedsięwzięcia wymagała łącznie ponad 2 milionów godzin przetwarzania na tysiącach maszyn w Google Cloud, aby z 20 petabajtów elementów graficznych stworzyć jedną ogromną mozaikę wideo o wielkości 4,4 terapikseli – to odpowiednik 530 tys. filmów w rozdzielczości 4K. Jak podkreśla Google, wszystkie te obliczenia zostały wykonane w neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla, w 100% zasilanych energią odnawialną centrach danych. 

Opracowując Timelapse’a, Google korzystało z pomocy ekspertów z laboratorium CREATE Lab Uniwersytetu Carnegie Mellon, dzięki którym powstała technologia pozwalające na realizację tego pomysłu. Timelapse w Google Earth nie byłby także możliwy bez NASA i programu Landsat realizowanego przez United States Geological Survey, pierwszego na świecie cywilnego programu obserwacji Ziemi oraz programu Unii Europejskiej Copernicus z satelitami Sentinel.

Zobacz: Google Maps znajdzie trasę z niskim spalaniem i wskaże drogę w galerii handlowej

Aby sprawdzić, jak zmieniał się świat, wystarczy wejść na g.co/Timelapse. Można użyć paska wyszukiwania i wybrać dowolne miejsce na Ziemi, można też otworzyć Google Earth i kliknąć w koło sterowe, aby znaleźć Timelapse na platformie do opowiadania historii, Voyager. Google udostępnia tam interaktywne wycieczki z przewodnikiem po polecanych lokalizacjach, wzbogacone o nowe zdjęcia. Filmy zamieszczone na Timelapse  można pobrać w formacie MP4, by wykorzystać je w dowolny sposób lub obejrzeć na YouTube.

Jak przekonują twórcy, Timelapse w Google Earth pozwala zaobserwować kilka istotnych kwestii, jak na przykład zmiany lasów, rozwój miast, wzrost temperatur czy też pozyskanie i wykorzystanie źródeł energii. Wycieczki po Google Earth w wersji 4D ułatwiają zrozumienie zmian na Ziemi i sposobu, w jaki ludzie ich doświadczali. Oczywiście wiele miejsc zmieniło się przez te dekady w sposób nieznaczny, ale Timelapse pozwala zaobserwować te najbardziej  wymowne, jak przemiany pustynnych krajobrazów Emiratów Arabskich w Dubaj czy cofanie się lodowca Columbia na Alasce.

Zobacz: Google inwestuje w Polsce. W Warszawie uruchomił region Google Cloud
Zobacz: Google pokazuje WebXR: rozszerzoną rzeczywistość dla stron iGoogle Chrome

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News