Wiadomości
15:14
Orange wyciąga wtyczkę. Kolejni klienci muszą wymienić telefony
Orange jest w trakcie procesu wyłączania sieci 3G i refarmingu pasma 900 MHz na potrzeby LTE. Operacja trwa już od blisko dwóch lat, a w nadchodzących miesiącach obejmie kolejne rejony Polski. Dla części klientów będzie to oznaczać konieczność wymiany telefonów.
Orange kontynuuje proces unowocześniania sieci mobilnej poprzez wyłączanie sieci w standardzie 3G i wzmacnianie w tych miejscach zasięgu LTE. Proces odbywa się etapami w kolejnych częściach Polski. Jak dziś ujawnił operator, w wakacje przyjdzie czas na obszary znajdujące się na terenie województw:
wielkopolskiego,
lubuskiego,
zachodnio-pomorskiego,
śląskiego,
małopolskiego,
podkarpackiego.
Orange tłumaczy, że wyłączenie sieci 3G to naturalny krok w transformacji technologicznej. W jej miejsce, w paśmie 900 MHz operator uruchomi nowszą, szybszą i bardziej wydajną sieć LTE (4G). Wzmocni to zasięg i pojemność sieci w nowszym standardzie, co przełoży się na wyższą jakość usług. Między innymi, dzięki lepszemu działaniu LTE klienci sieci będą mogli z większą swobodą korzystać z wysokiej jakości połączeń głosowych VoLTE oraz połączeń wideo ViLTE.
W lipcu Orange wyłączy 3G na południu województwa wielkopolskiego, a dokładniej w okolicach Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Jarocina oraz w części województwa lubuskiego i zachodniopomorskiego w rejonie Gorzowa Wielkopolskiego.
Z kolei w sierpniu przyjdzie czas na środkową część województwa śląskiego. Zmiany obejmą Sosnowiec, Katowice, Dąbrowę Górniczą, Gliwice oraz na niewielkim obszarze województwo małopolskie. Sieć 3G będzie także wyłączana w części województwa podkarpackiego – w rejonie Rzeszowa, Leżajska, Mielca i Łańcuta.
Harmonogram wyłączeń w lipcu i sierpniu z podziałem na województwa i powiaty znajduje się poniższej mapie. Więcej informacji o wyłączeniu 3G jest na stronie: https://www.orange.pl/zobacz/wylaczamy-3g.
U posiadaczy nowych smartfonów wyłączenie 3G powinno przebiegać bezboleśnie. Problem mogą stwarzać starsze urządzenia oraz tradycyjne komórki z klawiszami, np. modele, z których korzystają seniorzy. Takie telefony, nawet niedawno kupione, mogą nie obsługiwać 4G. Problemem może być także przestarzała karta SIM.
Gdyby okazało się, że telefon i karta SIM nie obsługują sieci 4G, konieczna będzie ich wymiana. W przeciwnym razie użytkownik straci możliwość korzystania z transferu danych, a rozmowy telefoniczne będą realizowane w sieci 2G, w odczuwalnie gorszej jakości. W skrajnych przypadkach, w niektórych miejscach taki telefon może w ogóle stracić zasięg.
Kartę SIM można wymienić bezpłatnie w dowolnym salonie Orange. Przy wyborze nowego telefonu warto zwrócić uwagę, aby obsługiwał technologię rozmów głosowych VoLTE.
MIESZKO ZAGAńCZYK