Chociaż płatności bezgotówkowe cieszą się w Polsce ogromną popularnością, to wciąż są sytuacje, gdy potrzebujemy banknotów. Jednak nie każdą sumę da się wypłacić. Wiele zależy od bankomatu i banku.
Polacy pokochali płatności bezgotówkowe. Według danych Narodowego Banku Polskiego w czwartym kwartale 2023 roku wykonaliśmy aż 2,1 mld transakcji zbliżeniowych, korzystając przy tym z kart, smartfonów czy też smartwatchy.
Jednak gotówka nie znika. Wciąż są sytuacje, gdy banknoty są nam potrzebne. Wtedy najczęściej udajemy się do bankomatu, aby wypłacić odpowiednią kwotę. Nie zawsze urządzenie wyda nam tyle, ile byśmy chcieli — informuje Forsal.
Część osób może nie wiedzieć, ale bankomaty mają limity w wysokości wypłat. Są one ustalane bezpośrednio przez banki i operatorów danych urządzeń. Różnice między poszczególnymi bankomatami są naprawdę duże. Limity wypłat z bankomatów prezentują się następująco:
Warto też pamiętać, że bankomaty nie mają nieograniczonej ilości gotówki. Dlatego też, gdy pieniędzy brakuje, urządzenie może nie wypłacić żądanej kwoty nawet jeśli nie przekracza ona limitów.
Zobacz: Zmiana w bankomatach. Skorzystają klienci znanego banku
Zobacz: Uwaga klienci PKO BP. Jest pilny komunikat
Źródło zdjęć: własne
Źródło tekstu: Forsal