DAJ CYNK

Zmiana w bankomatach. Skorzystają klienci znanego banku

Piotr Urbaniak (gtxxor)

Sprzęt

Zmiana w bankomatach. Skorzystają klienci znanego banku

W bankomatach należących do Banku Millennium pojawi się technologia NFC. Oznacza to, że klienci wypłacą gotówkę bez wkładania karty do czytnika. 

Historia bankomatów w Polsce płynie sinusoidą. Według danych NBP za rok 2023, względem 2022, urządzeń nieco ubyło. Branża straszyła też, że na liczbę dostępnych punktów negatywnie wpłynie wrześniowe rozporządzenie MSWiA o konieczności stosowania dodatkowych zabezpieczeń, ale to tylko jedna strona medalu.

Drugą są te instytucje, które w sieć ATM-ów wciąż chcą inwestować, a do takowych należy Bank Millennium – wynika z doniesień cashless. 

Millennium, który na koniec I kw. 2024 r. miał 504 funkcjonujące maszyny, chce rozszerzyć funkcjonalność swej floty bankomatów o wypłaty zbliżeniowe. Jak ujawnia źródło, modyfikację w pierwszym rzucie przejdzie 61 sztuk, docelowo jednak mowa o zmianie ogólnopolskiej.

Funkcja zbliżeniowa to niewątpliwy znak czasów, ale też podwyższone bezpieczeństwo. Wobec braku karty nie da się zastosować prymitywnych technik ataku, takich jak skimming, czyli skopiowanie paska magnetycznego. Za to klienci dodatkowo zyskują możliwość wypłaty za pośrednictwem Google Pay lub Apple Pay, a więc telefonu czy zegarka.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Shutterstock

Źródło tekstu: Cashless, oprac. własne