Przelew musi dojść natychmiast. Unia przyjęła nowe przepisy

Parlament Europejski przyjął nowe przepisy, dzięki którym przelewy w euro na terenie UE będą wykonywane błyskawicznie, a pieniądze natychmiast trafią na rachunek odbiorcy.

Marian Szutiak (msnet)
26
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Przelew musi dojść natychmiast. Unia przyjęła nowe przepisy

Parlament Europejski wziął się za przepisy dotyczące szybkości przelewów. Jak informuje Rzeczpospolita, 7 lutego 2024 roku przegłosowano aktualizację zasad Jednolitego Obszaru Płatności w Euro, dzięki którym nie będzie już trzeba długo czekać na przelew w tej europejskiej walucie.

Dalsza część tekstu pod wideo

Zgodnie z przyjętymi przepisami, niezależnie od dnia czy godziny, pieniądze będą musiały dotrzeć na konto odbiorcy w ciągu 10 sekund. Również w ciągu 10 sekund nadawca przelewu w euro będzie musiał otrzymać informację zwrotną o tym, czy wysłany przez niego przelew dotarł do odbiorcy.

Rozporządzenie w sprawie płatności natychmiastowych oznacza długo oczekiwaną modernizację płatności w ramach jednolitego rynku europejskiego. Pożegnajmy się z niedogodnościami związanymi z oczekiwaniem na dostęp do środków przez dwa lub trzy dni robocze. Dostarczamy coś, na czym naprawdę zależy ludziom i firmom: przelewanie pieniędzy w ciągu 10 sekund o każdej porze dnia.

– powiedział Michiel Hoogeveen, Parlament Europejski (za www.rp.pl)

Opisane wyżej reguły będą dotyczyć państw Unii Europejskiej, w których krajową walutą jest euro. W przypadku innych państw przewidziano odstępstwo od nich poza godzinami pracy. Jednak i tu przepisy dotyczące natychmiastowych przelewów w euro będą musiały być stosowane w przypadku rachunków oferujących regularne transakcje we wspólnej walucie.

A co z bezpieczeństwem błyskawicznych? Tu sporo obowiązków będzie po stronie dostawców usług płatniczych, którzy powinni posiadać odpowiednie mechanizmy do wykrywania oszustw i zapobiegania im.

W tym celu powinni oni niezwłocznie i bez żadnych dodatkowych opłat świadczyć usługę weryfikacji tożsamości odbiorcy. Dodatkowym zabezpieczeniem ma być możliwość ustalenia i zmiany maksymalnej kwoty dla natychmiastowych przelewów w euro.

Klienci dostaną odszkodowanie za opóźnienia

Gdy dostawca usług płatniczych nie wywiąże się ze swoich obowiązków, klient będzie mógł zażądać odszkodowania. Dodatkowo, będzie konieczność sprawdzenia, czy któryś z klientów podmiotu oferującego błyskawiczne przelewy w euro nie podlega ograniczeniom związanym z zapobieganiem finansowaniu terroryzmu czy praniu pieniędzy.

Przyjęte przez Parlament Europejski przepisy wejdą w życie 20 dni po opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Od tego momentu państwa członkowskie będą miały 12 miesięcy na wdrożenie nowych zasad dotyczących natychmiastowych przelewów w euro.

Warto przy tej okazji wspomnieć, że opłata za natychmiastowy przelew w euro nie będzie mogła być wyższa niż za jego wolniejszy odpowiednik.