DAJ CYNK

PayPo świętuje 5. urodziny, a w Polsce trwa boom na płatności odroczone

msnet

Prawo, finanse, statystyki

PayPo 5. urodziny płatności odroczone w Polsce

PayPo świętuje swoje piąte urodziny. To dobry czas na podsumowanie działalności firmy i polskiego rynku płatności odroczonych, który ciągle rośnie.

Rekordowy czas PayPo

PayPo jest jednym z z pionierów płatności odroczonych w Polsce, działającym na rodzimym rynku od 2016 roku.

Swoje 5. urodziny obchodzimy w rocznicę pierwszej transakcji dokonanej z PayPo we wrześniu 2016 roku. W tamtych latach od podstaw tworzyliśmy wtedy autorski system scoringowy oraz proces transakcyjny - długi czas spędzaliśmy po prostu na uczeniu się zachowań klientów. Lata doświadczeń i zaangażowania naszego zespołu przełożyły się w rezultacie na zbudowanie wygodnego, prostego i bezpiecznego narzędzia. Sprawiło to, że dziś możemy pochwalić się najwyższym na rynku współczynnikiem konwersji, wynoszącym średnio 80, a w niektórych sklepach nawet 90%. Dla porównania, w przypadku klasycznych produktów kredytowych waha się on między 30 a 40 proc..

– skomentował Radosław Nawrocki, prezes zarządu i założyciel PayPo

Zobacz: Za koncerty na Eventim.pl zapłacisz z odroczeniem dzięki PayPo
Zobacz: Płatności odroczone PayPo trafiły do sklepów stacjonarnych CCC

Rok 2020 był czasem dynamicznego rozwoju płatności odroczonych oraz popularności PayPo w Polsce. Do stycznia ubiegłego roku z PayPo skorzystało 82 tys. klientów, a zaledwie rok później było ich już 450 tys. Rok temu konsumenci dokonali przy użyciu PayPo łącznie ponad 3 miliony transakcji (na koniec września było ich około 1,8 mln). Natomiast do końca września 2021 roku z tej metody skorzystało ponad 550 tys. kupujących, co przełożyło się już na niemal 4 mln transakcji.

Taka skala wzrostu to przede wszystkim efekt dostosowanego do potrzeb konsumentów produktu, zweryfikowanego w poprzednich latach przez osoby z grupy tzw. early-adopters, w połączeniu ze zmianami na rynku. Zamknięcie sklepów stacjonarnych, spowodowane pandemią, zwiększyło zainteresowanie zakupami online, co wpłynęło także na lepszą ekspozycję tej metody płatności wśród konsumentów.

Po pięciu latach działalności jesteśmy prężnie działającą, rentowną firmą, notującą w rok ponad 100% wzrosty. Oczywiście, wynika to w dużej mierze z rosnącej świadomości i zwiększonego zainteresowania konsumentów nowymi metodami płatności. Szacujemy, że dziś do PayPo należy od 70 do 80% rynku płatności odroczonych w adresowanym dla nas rynku w Polsce. Rośniemy o 20% szybciej niż cały e-commerce w naszym kraju. Nasz rozwój i liczby, którymi możemy się dziś pochwalić, nie byłyby możliwe, gdyby nie nasz zaangażowany, zgrany i doświadczony zespół. W latach 2016-2017 zaczynaliśmy w kilka osób, by dziś tworzyć miejsce pracy dla ponad 100 pracowników z różnych krajów.

– powiedział Radosław Nawrocki

Radosław Nawrocki PayPo
Radosław Nawrocki, prezes zarządu i założyciel PayPo

Smarter shopping – nowy wymiar robienia zakupów

Na klientów dokonujących transakcji przy użyciu płatności czekają liczne korzyści. Przede wszystkim, zamawiając produkt, mogą otrzymać go od razu i zapłacić za niego bez dodatkowych kosztów nawet za 30 dni. Dzięki temu mają możliwość najpierw sprawdzić towar w domu, obejrzeć, przymierzyć i ewentualnie zwrócić produkt, który im nie odpowiada – bez blokowania środków na koncie.

Konsumenci kupują przy użyciu płatności odroczonych przede wszystkim produkty nienależące do kategorii  pierwszej potrzeby. Są to głównie odzież, obuwie, sprzęty RTV i AGD, produkty z branży urody, sprzęt sportowy, zabawki i akcesoria dziecięce, biżuteria, a także artykuły do wyposażenia domu. Nabywają oni w ten sposób też bilety na wydarzenia sportowe lub kulturalne.

– powiedział prezes PayPo

Wśród osób, które najczęściej decydują się na odroczenie płatności, dominują reprezentanci pokoleń Y i Z, czyli osoby w wieku 18-35 lat. Żyją nowocześnie i w taki sposób chcą robić swoje zakupy. Mają opory przed kolejną kartą w portfelu, dlatego że cenią sobie wygodę, prostotę, intuicyjność i bezpieczeństwo – również podczas zakupów online. Nowoczesne formy płatności im to zapewniają.

Od początku naszej działalności celem nadrzędnym PayPo jest odpowiedzialność biznesowa i dobro konsumenta. Cały proces transakcyjny, poznawanie klienta, dostępne limity oraz nasz system scoringowy przeciwdziałają nierozsądnym decyzjom konsumenckim, impulsywnym zakupom czy zwiększaniu zadłużenia. Jesteśmy pewni, że edukujemy naszych klientów w ramach postawy smart shopping. Dzięki temu mamy pewność, że do nas wrócą, a stan ich kont będzie zbalansowany i bezpieczny. W ramach zwiększenia poziomu bezpieczeństwa samych zakupów, stworzyliśmy Gwarancję Ochrony Kupującego, chroniącą klienta np. w przypadku, w którym nabył on produkt w sklepie, ale go nie otrzymał.

– skomentował Radosław Nawrocki

Korzyści dla e-sklepów

Korzyści z wdrożenia płatności odroczonych odczuwają także sami e-sprzedawcy. Udostępnienie płatności odroczonych przekłada się na zwiększenie konwersji zakupów w sklepach internetowych, między innymi poprzez spadek liczby porzuconych koszyków, a także wzrost wartości zamówień średnio od 20 do 40%.

Jak będzie wyglądał rynek BNPL w Polsce?

Płatności odroczone wciąż pojawiają się w nowych sektorach rynku, a także rozwijają w kierunku dostępności dla sklepów stacjonarnych i omnichannel. Pandemia, idący za nią rozwój e-commerce, rosnąca świadomość oraz zmieniające się przyzwyczajenia konsumentów nasiliły pewne zjawiska. Wiele wskazuje dziś na to, że branżę BNPL czekają złote czasy.

Według danych z ostatniego raportu firmy Gemius, pt. „E-Commerce w Polsce”, do tej pory 9% polskich konsumentów skorzystało kiedykolwiek z opcji BNPL, robiąc zakupy online. Prognozuje się, że rynek płatności odroczonych będzie rozwijał się w Polsce bardzo dynamicznie. Spodziewamy się, że w najbliższym czasie już co 6-8 konsument, kupujący przez internet, skorzysta z BNPL. Mimo że pojawiają się nowi gracze, to branżę czeka raczej konsolidacja, ponieważ część firm wyrobiła sobie już mocną pozycję rynkową. Jeśli chodzi o kierunki, w których nastąpi ożywienie, to spodziewałbym się jeszcze bliższego połączenia świata online z offline oraz dalszego rozwoju omnichannel.

– dodał Radosław Nawrocki

Zobacz: Xiaomi Pay już w Polsce. Skorzystają klienci tych banków
Zobacz: Dify rusza w Polsce. Zbieraj pieniądze, robiąc zakupy w przeglądarce

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: PayPo

Źródło tekstu: PayPo

Przewiń w dół do następnego wpisu

Kredyty gotówkowe

Porównaj wszystkie kredyty w jednym miejscu

Kasa Stefczyka
Pożyczka konsolidacyjna FIT
RRSO: 6,17%Kwota do zapłaty: 5 475,95 zł

Rata: 152,11 zł

Darmowa porada
Bank Pekao S.A.
Pożyczka na Szóstkę
RRSO: 6,17%Kwota do zapłaty: 5 475,95 zł

Rata: 152,11 zł

Darmowa porada
BNP Paribas
Kredyt Konsolidacyjny
RRSO: 7,23%Kwota do zapłaty: 5 557,88 zł

Rata: 154,39 zł

Darmowa porada

Kredyty dla firm

Porównaj wszystkie kredyty dla firm w jednym miejscu

Nest Bank
BIZnest Kredyt w Ratach - Przedsiębiorca
Prowizja: 1 995 złWaluta: PLNOkres: 6 miesięcy - 8 lat

Marża: od 0,2%

Darmowa porada
Nest Bank
BIZnest Kredyt w Ratach - Profesjonalista
Prowizja: 1 995 złWaluta: PLNOkres: 6 miesięcy - 8 lat

Marża: od 0,5%

Darmowa porada
Bank BPS
Kredyt w rachunku bieżącym - MIKRO
Prowizja: 1 250 złWaluta: PLNOkres: maks. 2 lata

Marża: 1,5% - 3,5%

Darmowa porada

Konta osobiste

Porównaj wszystkie konta osobiste w jednym miejscu

Toyota Bank
Konto młodzieżowe Click
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
ING Bank Śląski
Konto z Lwem Mobi
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0-5 zł

Do 160 zł w promocji za otwarcie konta osobistego z kartą i kontem oszczędnościowym (do promocji moż więcej» na przystąpić do 19 stycznia 2022 r. ):
Zyskasz 110 zł, gdy:
- do 19 stycznia 2022 r. otworzysz przez naszą stronę internetową lub w aplikacji Moje ING (wybierając opcję "Załóż konto bankowe") konto Mobi z: Otwartym Kontem Oszczędnościowym (OKO) i kartą (kartę możesz też zamówić później, już w Moim ING. Zrób to do 19 stycznia, żeby spełnić warunek promocji.)
- do 19 lutego 2022 r. zrobisz min. 10 transakcji bezgotówkowych - dowolną kartą wydaną, portfelem mobilnym (Google Pay, Apple Pay, Garmin Pay) do konta lub BLIKIEM
Zyskasz dodatkowe 50 zł, jeśli do 19 lutego 2022 r.:
- z wymienionych 10 transakcji min. 3 zrób BLIKIEM - płacąc za zakupy w sklepach internetowych
-założysz min. jeden cel oszczędnościowy na OKO otwartym w ramach promocji i odłożysz na nim min. 100 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
Getin Noble Bank
Konto Proste Zasady od 18 do 26 lat
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada

Konta dla firm

Porównaj wszystkie konta dla firm w jednym miejscu

mBank
mBiznes Standard (w promocji)
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0/5 zł

Promocja „Załóż firmę i konto firmowe z premią 300 zł” dostępna do 30.06.2021 r.
Ab więcej» y zdobyć:
- 100 zł - otwórz Konto Mój Biznes do końca czerwca
- 100 zł - w lipcu, sierpniu i wrześniu wykonaj przelewy do ZUS na min. 250 zł/mies. oraz zapewnij min. 1000 zł wpływu zewnętrznego
- 100 zł - w lipcu, sierpniu i wrześniu wykonaj min. 500 zł/mies. transakcji kartą debetową
- 300 zł - spełnij powyższe warunki i dodatkowo zamów terminal płatniczy oraz zapewnij na nim co najmniej 1000 zł obrotu do końca września 2021 r.

Koszt miesięczny: 0 zł

Darmowa porada
Nest Bank
BIZnest Konto
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

Promocja "Terminal płatniczy z Nest Bankiem" - do 400 zł premii dla posiadaczy BIZnest Konta, którzy więcej» zawrą umowę o terminal płatniczy i będą z niego aktywnie korzystać

Koszt miesięczny: 0 zł

Revolut
Konto Firmowe
Konto: 0 złKarta: 0 zł Bankomaty: 0 zł

200 zł bonusu na start dla nowych klientów

Koszt miesięczny: 0 zł

Karty kredytowe

Porównaj wszystkie karty kredytowe w jednym miejscu

ING Bank Śląski
Karta kredytowa Visa Infinite
Oprocentowanie: 4.60Okres bezodsetkowy: 52 dni

- możliwość automatycznej spłaty zadłużenia z konta osobistego
- możliwość dokonywania przelewó więcej» z karty kredytowej na dowolny rachunek bankowy w Polsce (poza rachunkami ZUS i US)
- możliwość uniknięcia opłaty rocznej
- brak konieczności posiadania konta osobistego w banku
- możliwość bezpiecznego płacenia kartą w internecie (zabezpieczenie 3D Secure)
- odzyskanie pieniędzy za niezrealizowane zakupy (chargeback)
- czasowa blokada karty,
- możliwość samodzielnego ustawiania limitów transakcyjnych
- możliwość dokonywania płatności za pomocą Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay,
- udostępnienie usługi "Rozłóż na raty".
Dodatkowe usługi dostępne wyłącznie dla karty Visa Infinite:
- bezpłatne przelewy i wypłaty z bankomatów na całym świecie
- bezpłatna usługa Concierge
- bezpłatna usługa Priority Pass
- bezpłatne ubezpieczenia

Maks. limit: 200 000 zł

Darmowa porada
Diners Club
Diners Club LOT
Oprocentowanie: 5.76Okres bezodsetkowy: 59 dni

Program lojalnościowy Miles&More,
Ubezpieczenie podróży zagranicznych:
- OC do 1,000.000 więcej» PLN,
- Koszty leczenia do 300.000 PLN,
- NNW do 100.000 PLN,
- Obsługa prawna do 20.000 PLN,
- mienie osobiste do 6.000 PLN;
- anulowanie, skrócenie, opóźnienie podrózy do 900 PLN;
Business-check-in,
saloniki lotniskowe,
fast track

Maks. limit: 50 000 zł

Darmowa porada
Toyota Bank
Toyota Gold
Oprocentowanie: 6.45Okres bezodsetkowy: 56 dni

Szeroki pakiet assistance, możliwość rozłożenia zadłużenia na niższe raty, serwis Concierge i medycz więcej» y w cenie karty

Maks. limit: 100 000 zł

Darmowa porada