DAJ CYNK

Play postawi w tym roku ponad 1000 nowych nadajników

LuiN

Wydarzenia

Jesteśmy na konferencji sieci Play poświęconej rozwojowi infrastruktury operatora. Czego możemy się spodziewać?



Jesteśmy na konferencji sieci Play poświęconej rozwojowi infrastruktury operatora. Czego możemy się spodziewać?

Zasięg

W 2017 roku sieć Play uruchomiła 697 nowych nadajników i zmodernizowała 1604 lokalizacji, co przyniosło dalsze zmniejszenie konieczności korzystania z roamingu krajowego. Obecnie sieć operatora liczy 5746 nadajników, a 5650 z nich obsługuje LTE.

Pomóc w redukcji kosztów roamingu krajowego ma postawienie w 2018 roku ponad 1000 nowych nadajników, gdzie w IV kwartale tempo ma wynieść 5 stacji dziennie. W 2018 roku Play chce, by transmisja danych odbywała się w ponad 95% w oparciu o własną sieć. Dla usług głosowych, parametr ten wynieść ma 80%.

Dalszego zwiększania zasięgu nie ułatwia fakt niskich limitów dopuszczalnej mocy nadajników w Polsce, ale sposobem na to mogą być nowe stacje o wysokości 60 m, przygotowane z myślą o LTE 800 MHz. 75% budowanych aktualnie nadajników do obiekty wieżowe (kilkudziesięciometrowe).





Jako ciekawostkę warto dodać, że do budowy stacji posłuży w tym roku aż 7500 ton stali. Obecnie aż 547 nadajników sieci Play znajduje się na kościelnych wieżach, a 4 trafiły na stacje wysokiego napięcia.

Sieć budowana jest głównie w oparciu o własną infrastrukturę, ale operator współpracuje w tym zakresie z innymi graczami. 590 nadajników korzysta z infrastruktury innych operatorów, a w tym samym czasie Play udostępnia 290 swoich obiektów konkurentom.

Dla przypomnienia, aktualne zasoby sieciowe Play:

  • 800 MHz - 5 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 900 MHz - 5 MHz wykorzystywane do UMTS i GSM,
  • 1800 MHz - 5 MHz wykorzystywane do GSM, 10 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 2100 MHz - 5 MHz wykorzystywane do UMTS, 10 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 2600 MHz - 20 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 3700 MHz - 28 MHz - planowane wdrożenie LTE.

Rekordowe transfery

Stale rośnie miesięczne zużycie danych przez użytkowników smartfonów. Po średnio 1,7 GB w grudniu 2015 roku, rok później było to już 3,2 GB, a grudzień 2017 roku Play zakończył z wynikiem 5,5 GB. W ciągu 8 lat zużycie danych wzrosło czterdziestokrotnie. Rekordziści pobierają na swoich telefonach 400 GB miesięcznie, a na komputerach nawet 3,5 TB miesięcznie.

Bardzo interesujący jest slajd dotyczący średniego, miesięcznego wykorzystania transferów przez użytkowników różnych modeli smartfonów:



Czas na VoLTE!

Bardzo przyjemnym akcentem kończącym konferencję jest zapowiedź wprowadzenia technologii VoLTE w pierwszej połowie 2018 roku.



Do 2020 roku sieć Play chce uzyskać zasięg własny docierający do 99,5% populacji i obejmujący ponad 98% terytorium kraju.

Jak dowiedzieliśmy się na konferencji, nie ma planów, by po 2020 roku Play zupełnie zrezygnował z roamingu krajowego, możliwym natomiast jest, że zostawi sobie wtedy tylko jednego partnera roamingowego. Rozważane jest zupełne zniesienie limitów w transmisji danych w roamingu krajowym, jednak nie ma jeszcze w tej kwestii wiążących decyzji.

Zadaj pytanie Marcinowi i Witkowi

Marcin Gruszka zapowiedział dodatkowo streaming poświęcony rozbudowie sieci Play, podczas którego wraz z Witoldem Tomaszewskim odpowie na pytania widzów. Stream ruszy około godziny 20 i będzie dostępny na blogu rzecznika.



Zobacz: W czwartek konferencja Play
Zobacz: 1 GB w Play za posiłek w McDonald's

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł