DAJ CYNK

Play postawi w tym roku ponad 1000 nowych nadajników

Dodane przez: LuiN

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 18850

Jesteśmy na konferencji sieci Play poświęconej rozwojowi infrastruktury operatora. Czego możemy się spodziewać?Jesteśmy na konferencji sieci Play poświęconej rozwojowi infrastruktury operatora. Czego możemy się spodziewać?

Zasięg

W 2017 roku sieć Play uruchomiła 697 nowych nadajników i zmodernizowała 1604 lokalizacji, co przyniosło dalsze zmniejszenie konieczności korzystania z roamingu krajowego. Obecnie sieć operatora liczy 5746 nadajników, a 5650 z nich obsługuje LTE.

Pomóc w redukcji kosztów roamingu krajowego ma postawienie w 2018 roku ponad 1000 nowych nadajników, gdzie w IV kwartale tempo ma wynieść 5 stacji dziennie. W 2018 roku Play chce, by transmisja danych odbywała się w ponad 95% w oparciu o własną sieć. Dla usług głosowych, parametr ten wynieść ma 80%.

Dalszego zwiększania zasięgu nie ułatwia fakt niskich limitów dopuszczalnej mocy nadajników w Polsce, ale sposobem na to mogą być nowe stacje o wysokości 60 m, przygotowane z myślą o LTE 800 MHz. 75% budowanych aktualnie nadajników do obiekty wieżowe (kilkudziesięciometrowe).

Jako ciekawostkę warto dodać, że do budowy stacji posłuży w tym roku aż 7500 ton stali. Obecnie aż 547 nadajników sieci Play znajduje się na kościelnych wieżach, a 4 trafiły na stacje wysokiego napięcia.

Sieć budowana jest głównie w oparciu o własną infrastrukturę, ale operator współpracuje w tym zakresie z innymi graczami. 590 nadajników korzysta z infrastruktury innych operatorów, a w tym samym czasie Play udostępnia 290 swoich obiektów konkurentom.

Dla przypomnienia, aktualne zasoby sieciowe Play:

  • 800 MHz - 5 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 900 MHz - 5 MHz wykorzystywane do UMTS i GSM,
  • 1800 MHz - 5 MHz wykorzystywane do GSM, 10 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 2100 MHz - 5 MHz wykorzystywane do UMTS, 10 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 2600 MHz - 20 MHz wykorzystywane do LTE,
  • 3700 MHz - 28 MHz - planowane wdrożenie LTE.

Rekordowe transfery

Stale rośnie miesięczne zużycie danych przez użytkowników smartfonów. Po średnio 1,7 GB w grudniu 2015 roku, rok później było to już 3,2 GB, a grudzień 2017 roku Play zakończył z wynikiem 5,5 GB. W ciągu 8 lat zużycie danych wzrosło czterdziestokrotnie. Rekordziści pobierają na swoich telefonach 400 GB miesięcznie, a na komputerach nawet 3,5 TB miesięcznie.

Bardzo interesujący jest slajd dotyczący średniego, miesięcznego wykorzystania transferów przez użytkowników różnych modeli smartfonów:Czas na VoLTE!

Bardzo przyjemnym akcentem kończącym konferencję jest zapowiedź wprowadzenia technologii VoLTE w pierwszej połowie 2018 roku.Do 2020 roku sieć Play chce uzyskać zasięg własny docierający do 99,5% populacji i obejmujący ponad 98% terytorium kraju.

Jak dowiedzieliśmy się na konferencji, nie ma planów, by po 2020 roku Play zupełnie zrezygnował z roamingu krajowego, możliwym natomiast jest, że zostawi sobie wtedy tylko jednego partnera roamingowego. Rozważane jest zupełne zniesienie limitów w transmisji danych w roamingu krajowym, jednak nie ma jeszcze w tej kwestii wiążących decyzji.

Zadaj pytanie Marcinowi i Witkowi

Marcin Gruszka zapowiedział dodatkowo streaming poświęcony rozbudowie sieci Play, podczas którego wraz z Witoldem Tomaszewskim odpowie na pytania widzów. Stream ruszy około godziny 20 i będzie dostępny na blogu rzecznika.Zobacz: W czwartek konferencja Play
Zobacz: 1 GB w Play za posiłek w McDonald's

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu