DAJ CYNK

Orange testuje nowości w 5G 3,6 GHz Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Mieszko Zagańczyk

Wydarzenia

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

W warszawskiej siedzibie Orange Polska ruszył Orange 5G Lab. Jest to miejsce, w którym operator wraz z partnerami będzie tworzyć, prezentować i rozwijać usługi i rozwiązania wykorzystujące sieć 5G.

Podobne miejsca pomarańczowy operator uruchomił już wcześniej w innych oddziałach w Europie – m. in. w Belgii, Francji  i Rumunii. Teraz do tej listy dołączyła Warszawa.

Orange 5G Lab to miejsce, w którym opracowujemy i testujemy rozwiązania wykorzystujące 5G, także we współpracy ze startupami i prezentujemy innowacyjne rozwiązania biznesowi. Tak, abyśmy mogli uruchamiać nowe usługi jak najszybciej po udostępnieniu częstotliwości niezbędnych do budowy 5G w Polsce, na które wciąż czekamy

 – powiedział Julien Ducarroz, Prezes Orange Polska.

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Co znajduje się w Orange 5G Lab ?

Orange 5G Lab jest podzielony na kilka stref. W części showroom prezentowane są rozwiązania i usługi wirtualnej rzeczywistości (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR), analityki wideo wykorzystującą sztuczną inteligencję (AI), monitoringu w czasie rzeczywistym, komunikacji o znaczeniu krytycznym typu Push to Talk i Push to Video, autonomicznych robotów mobilnych czy dronów. 

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Wszystkie prezentowane rozwiązania działają, wykorzystując docelową dla 5G częstotliwość 3,6 GHz udostępnioną testowo za zgodą UKE. Transmisja danych w sieci przebiega z prędkością 850 Mb/s

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Klient będzie mógł tu przetestować np. usługę symulacji VR, korzystając z gogli VR. Tego typu rozwiązania sprawdzają się np. w szkoleniach pracowników, które zamiast przy prawdziwych stanowiskach pracy na halach produkcyjnych mogą odbywać się w rzeczywistości wirtualnej. 

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Dostępne będą też rozwiązania z zakresu analityki wideo opartej na sztucznej inteligencji i wykorzystującej zainstalowane w Orange 5G Lab kamery wysokiej rozdzielczości. Umożliwiają one np. automatyzację procesów kontroli jakości lub poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy.

Operator przekonuje, że prezentowane w Orange 5G Lab rozwiązania już dziś przyspieszają transformację cyfrową firm, np. automatyzując procesy dystrybucji czy logistykę

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Wykorzystanie technologii 5G umożliwia nie tylko szkolenie pracowników przy użyciu wirtualnej rzeczywistości, ale też np. na bardzo precyzyjne lokalizowanie i monitorowanie poruszających się osób i obiektów. 

Obok showroomu w Orange 5G Lab działa też część deweloperska. W niej startupy uczestniczące w programie Orange Fab mogą tworzyć, testować i rozwijać nowe usługi i rozwiązania 5G. Operator udostępnia im kompletny ekosystem złożony między innymi z sieci mobilnej 5G, rozwiązań Edge Computing, platformy IoT i innych istotnych komponentów, jak np. moduły komunikacyjne, routery czy kamery. Opracowany tu produkt może być następnie prezentowany w showroomie, co ułatwi jego komercyjne wdrożenie.

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Z takiego wsparcia skorzystała już m.in. firma CTHINGS.CO, oferująca usługi precyzyjnego lokalizowania i monitorowania przemieszczających się osób i obiektów np. w dużych halach produkcyjnych. 

Inni partnerzy obecni w Orange 5G Lab to m.in. Connected VR (szkolenia i symulacje VR), Nokia (dostawca infrastruktury 5G), Surveily (analityka wideo oparta na sztucznej inteligencji), Augmented Vision (cyfrowe instrukcje) czy VR Learning (szkolenia VR i planowanie medyczne w VR).

Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie

Zobacz: Orange zbudował prywatną sieć 4G i 5G w fabryce Nokii
Zobacz: Orange wdrożył nowy system do zarządzania siecią światłowodową

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Telepolis.pl, Orange

Źródło tekstu: Orange