Orange testuje nowości w 5G 3,6 GHz Wystartował Orange 5G Lab w Warszawie
W warszawskiej siedzibie Orange Polska ruszył Orange 5G Lab. Jest to miejsce, w którym operator wraz z partnerami będzie tworzyć, prezentować i rozwijać usługi i rozwiązania wykorzystujące sieć 5G.

Podobne miejsca pomarańczowy operator uruchomił już wcześniej w innych oddziałach w Europie – m. in. w Belgii, Francji i Rumunii. Teraz do tej listy dołączyła Warszawa.
Orange 5G Lab to miejsce, w którym opracowujemy i testujemy rozwiązania wykorzystujące 5G, także we współpracy ze startupami i prezentujemy innowacyjne rozwiązania biznesowi. Tak, abyśmy mogli uruchamiać nowe usługi jak najszybciej po udostępnieniu częstotliwości niezbędnych do budowy 5G w Polsce, na które wciąż czekamy
– powiedział Julien Ducarroz, Prezes Orange Polska.



Co znajduje się w Orange 5G Lab ?
Orange 5G Lab jest podzielony na kilka stref. W części showroom prezentowane są rozwiązania i usługi wirtualnej rzeczywistości (VR), rozszerzonej rzeczywistości (AR), analityki wideo wykorzystującą sztuczną inteligencję (AI), monitoringu w czasie rzeczywistym, komunikacji o znaczeniu krytycznym typu Push to Talk i Push to Video, autonomicznych robotów mobilnych czy dronów.
Wszystkie prezentowane rozwiązania działają, wykorzystując docelową dla 5G częstotliwość 3,6 GHz udostępnioną testowo za zgodą UKE. Transmisja danych w sieci przebiega z prędkością 850 Mb/s.
Klient będzie mógł tu przetestować np. usługę symulacji VR, korzystając z gogli VR. Tego typu rozwiązania sprawdzają się np. w szkoleniach pracowników, które zamiast przy prawdziwych stanowiskach pracy na halach produkcyjnych mogą odbywać się w rzeczywistości wirtualnej.
Dostępne będą też rozwiązania z zakresu analityki wideo opartej na sztucznej inteligencji i wykorzystującej zainstalowane w Orange 5G Lab kamery wysokiej rozdzielczości. Umożliwiają one np. automatyzację procesów kontroli jakości lub poprawę bezpieczeństwa w miejscu pracy.
Operator przekonuje, że prezentowane w Orange 5G Lab rozwiązania już dziś przyspieszają transformację cyfrową firm, np. automatyzując procesy dystrybucji czy logistykę.
Wykorzystanie technologii 5G umożliwia nie tylko szkolenie pracowników przy użyciu wirtualnej rzeczywistości, ale też np. na bardzo precyzyjne lokalizowanie i monitorowanie poruszających się osób i obiektów.
Obok showroomu w Orange 5G Lab działa też część deweloperska. W niej startupy uczestniczące w programie Orange Fab mogą tworzyć, testować i rozwijać nowe usługi i rozwiązania 5G. Operator udostępnia im kompletny ekosystem złożony między innymi z sieci mobilnej 5G, rozwiązań Edge Computing, platformy IoT i innych istotnych komponentów, jak np. moduły komunikacyjne, routery czy kamery. Opracowany tu produkt może być następnie prezentowany w showroomie, co ułatwi jego komercyjne wdrożenie.
Z takiego wsparcia skorzystała już m.in. firma CTHINGS.CO, oferująca usługi precyzyjnego lokalizowania i monitorowania przemieszczających się osób i obiektów np. w dużych halach produkcyjnych.
Inni partnerzy obecni w Orange 5G Lab to m.in. Connected VR (szkolenia i symulacje VR), Nokia (dostawca infrastruktury 5G), Surveily (analityka wideo oparta na sztucznej inteligencji), Augmented Vision (cyfrowe instrukcje) czy VR Learning (szkolenia VR i planowanie medyczne w VR).