DAJ CYNK

Państwa UE wzywają komisję Europejską do walki z dezinformacją 5G

msnet

Wydarzenia

Komisja Europejska walka z dezinformacją 5G

15 państw członkowskich Unii Europejskiej podpisało się pod listem wysłanym przez Polskę do Komisji Europejskiej, wzywającym unijną władzę wykonawczą do podjęcia walki z dezinformacją na temat technologii 5G.

Polska i inne kraje Unii Europejskiej wezwały Komisję Europejską do uruchomienia strategii komunikacyjnej mającej na celu rozwiązanie fali teorii spiskowych w Europie, które między innymi doprowadziły do podpaleń masztów telekomunikacyjnych. W pierwszym półroczu tego roku w całej Europie było 140 ataków na obiekty telekomunikacyjne sieci komórkowych, głownie w Wielkiej Brytanii i Holandii. Podpalenia lub inne próby niszczenia stacji przekaźnikowych GSM zdarzały się również w Polsce.

Zobacz: W Łodzi podpalono nadajnik sieci Play. PIIT apeluje o ściganie przestępców
Zobacz:  Brytyjska policja podejrzewa, że przeciwnicy 5G podpalili maszty bo powiązali je z koronawirusem

W liście, który został wysłany 19 października 2020 roku, wzywa się Komisję Europejską do znalezienia sposobu rozwiązania tego problemu, zanim akty wandalizmu nie przełożą się na braki w przyszłym zasięgu sieci komórkowych w Europie. Jak podnieśli autorzy listu, w czasie trwającej pandemii Covid-19 obywatele szczególnie potrzebują szybkich połączeń oraz zasięgu w ogóle. tymczasem w całej Unii Europejskiej jesteśmy świadkami rosnącej aktywności ruchu anty-5G.

- Pragniemy podkreślić, że akty wandalizmu wobec infrastruktury telekomunikacyjnej i eskalacja dezinformacji na temat pól elektromagnetycznych (EFW) i 5G stanowią nie tylko zagrożenie dla gospodarki dotkniętych państwa członkowskimi, ale także utrudniają Unii Europejskiej osiągnięcie ambitnych celów w zakresie 5G.

- czytamy w liście

Zgodnie z kodeksem łączności elektronicznej z 2018 roku, we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej powinno być co najmniej jedno duże miasto, które do końca 2020 roku będzie miało zasięg 5G. Cele te stały się jednak nękane przez serię niepowodzeń. Nie tylko podpalenia i inne akty wandalizmu, ale również zakłócenia w łańcuchach dostaw, spowodowane trwającą pandemią oraz napięciami geopolitycznymi na linii USA - Chiny.

List został podpisany przez następujące państwa: Austria, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Estonia, Finlandia, Grecja, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Polska, Portugalia, Słowacja i Szwecja. Z jego pełną treścią można się zapoznać w tym dokumencie (w języku angielskim).

Zobacz: Nokia: 5G powiększy światowe PKB o 8 bilionów USD. Kto nie wejdzie w 5G, ten odpadnie z wyścigu
Zobacz: 5G w paśmie 26 GHz w Orange, Play i T-Mobile za trzy lata. Plus milczy

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: euroactiv.com

Przewiń w dół do następnego wpisu