DAJ CYNK

Nokia: 5G powiększy światowe PKB o 8 bilionów USD. Kto nie wejdzie w 5G, ten odpadnie z wyścigu

Mieszko Zagańczyk

Prawo, finanse, statystyki

Nokia: 5G powiększy światowe PKB o 8 bilionów USD. Kto nie wejdzie w 5G, ten odpadnie z wyścigu

Według nowych badań firmy Nokia przemysł wykorzystujący 5G ma potencjał na wypracowanie na rzecz światowej gospodarki do 2030 roku kwoty w wysokości 8 bilionów USD. Badanie 5G Business Readiness Report, poświęcone adaptacji sieci nowej generacji w różnych sektorach gospodarki, prowadzi też do konkluzji, że na popularyzację wdrożenia wpływ ma epidemia COVID-19.  A firmy, które zignorują rozwój 5G, odpadną z rywalizacji.

Raport przeprowadzony przez Nokię i Nokia Bell Labs bada potencjał sieci 5G jako czynnik przyspieszający wzrost gospodarczy w obecnej dekadzie. Fińscy analitycy uważają, że ze względu na zagrożenie wirusem COVID-19 pozytywny wpływ wprowadzenia 5G będzie jeszcze większy, co wynika z przyspieszonej cyfryzacji, zwłaszcza wśród najmniej rozwiniętych cyfrowo gałęzi przemysłu. 

Autorzy raportu zwracają uwagę również na wyraźną zależność między wdrożeniem sieci 5G a wynikami biznesowymi firm. Przedsiębiorstwa zaawansowane we wdrożeniu 5G były jedyną grupą, która zanotowała po wybuchu pandemii COVID-19 wzrost wydajności netto (+10 proc.), a także jedyną zdolną do utrzymania lub wręcz zintensyfikowania swoich relacji z klientami.

Zobacz: Nokia chwali się setką komercyjnych kontraktów na 5G

5G daje firmom przewagę

Firmy wykorzystujące 5G rozwijają się także znacznie szybciej od konkurencji: 49 proc. przebadanych podmiotów będących w fazie rozbudowy infrastruktury i 37 proc. w fazie wdrażania, osiągnęło w ubiegłym roku bardziej dynamiczny wzrost, w porównaniu do pozostałych, które dopiero analizują możliwości 5G lub w ogóle ich nie doceniają. 

W opinii badaczy Nokii globalny boom na inwestycje 5G spowoduje, że w ciągu najbliższych 5 lat 72 proc. dużych firm zainwestuje w sieci nowej generacji. Szybki wzrost inwestycji związanych z 5G przewiduje się w ciągu najbliższych 3 lat. Jedna trzecia firm obawia się też, że zostanie wyprzedzona przez konkurencję w przypadku braku inwestycji w sieć 5G.

Badanie Nokii pokazuje, że w 8 gospodarkach – Australii, Niemiec, Finlandii, Japonii, Arabii Saudyjskiej, Korei Południowej, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych – już 50 procent firm realizuje wdrożenia sieci 5G, będąc na różnych etapach ich realizacji, mimo to zaledwie w 7 proc. przedsiębiorstw osiągnęło dopiero pełną dojrzałość 5G.

Zobacz: Gdzie na świecie jest najszybsze 5G? Raport OpenSignal

Wdrażają, ale nie wszyscy odkryli potencjał 

Podczas gdy wiele organizacji znajduje się już na etapie wdrażania, dla większości w dalszym ciągu są to testy albo wczesne etapy realizacji ograniczone do wykorzystania telefonów 5G lub ograniczonej łączności dla usług flotowych. Część podmiotów wciąż musi odkryć prawdziwy potencjał, jaki daje 5G. Ponad jedna czwarta (29 proc.) przedsiębiorców nie planuje żadnych inwestycji 5G w ciągu najbliższych 5 lat.

Organizacje, które chcą w pełni wykorzystać potencjał 5G jako pierwsze, nie mogą pozwolić sobie na stratę czasu. Stąd coraz szybciej dążą one do wdrożenia nowej technologii. Aby skorzystać z ogromnych możliwości, jakie ona oferuje, przedsiębiorstwa muszą zintensyfikować planowanie wdrożeń i unowocześnić model biznesowy już na obecnym etapie. Pozwoli to na pozostanie konkurencyjnym w szybko zmieniającym się świecie gospodarki cyfrowej

– podsumowuje Gabriela Styf Sjöman, dyrektor ds. strategii w Nokii.

Zobacz: Hiszpania nie boi się 5G Huaweia. Sprzęt chińskiej firmy wykorzystuje Telefónica
Zobacz: W 9 miesięcy ponad sto milionów telefonów 5G w Chinach

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Nokia

Przewiń w dół do następnego wpisu