[Aktualizacja] Mosbacher straszy Huaweiem. Pracownicy firmy z sankcjami wizowymi na przylot do USA

„Huawei jest prawnie zobowiązany do współpracy z chińskim rządem” – taką informację podała na Twitterze pani Georgette Mosbacher, ambasador USA w Polsce. Kilka dni później na pracowników firmy Huawei nałożone zostały sankcje wizowe.

Anna Rymsza (Xyrcon)
1
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
[Aktualizacja] Mosbacher straszy Huaweiem. Pracownicy firmy z sankcjami wizowymi na przylot do USA

Przekaz jest jasny. Stany Zjednoczone nie są przychylnie nastawione do firmy Huawei i jej pracowników, nie ufają Chinom i mają pretensje o sytuację w Hongkongu. Administracji Donalda Trumpa zależy na tym, by przekonać do tego innych, w tym Polaków. Oto pełna wypowiedź Georgette Mosbacher:

Dalsza część tekstu pod wideo

Ambasador USA nie musiała długo czekać na odpowiedź ze strony Liu Guangyuana, ambasadora Chin w Polsce.

Dyskusja ambasadorów na Twitterze poprzedziła wprowadzenie realnych utrudnień dla obywateli Chin. 14 lipca Donald Trump podpisał poprawkę nakładającą sankcje wizowe. Sekretarz USA Mike Pompeo poinformował 15 lipca, że ograniczenia obejmą część pracowników firmy Hauwei . Huawei nie jest jedyną firmą, którą spotkał ten los.

To kara za współudział w praktykach łamania praw człowieka przez chiński rząd. Chodzi o działania, które mają zakończyć autonomię Hongkongu. Pompeo wprost powiedział, że zdaniem rządu USA Huawei i wiele innych przedsiębiorstw wspiera finansowo reżim. W przypadku takich firm jak Tencent (wydawca gry PUBG) rzeczywiście może tak być – w jej zarządzie zasiadają działacze Partii Komunistycznej Chin. Huawei jednak ma inną strukturę.

Poprosiliśmy firmę Huawei o komentarz w tej sprawie.

Aktualizacja: Stanowisko Huawei

O 13:00 otrzymaliśmy stanowisko firmy Huawei. Oto jego pełna treść:

Huawei jest prywatną firmą należącą do pracowników i działa niezależnie od chińskiego rządu. Jesteśmy rozczarowani tym niesprawiedliwym i arbitralnym działaniem wprowadzającym ograniczenia wizowe dla naszych pracowników, którzy nieustannie pracują nad rozwojem technologii w Stanach Zjednoczonych i na całym świecie.