DAJ CYNK

[Aktualizacja] Nadajniki 5G firmy Huawei mają zniknąć z Wielkiej Brytanii

Marian Szutiak

Prawo, finanse, statystyki

Wielka Brytania 5G Huawei 2027

Brytyjskie telekomy po 31 grudnia 2020 roku nie będą mogły kupować sprzętu 5G od firmy Huawei, a jeśli już takiego używają, muszą go usunąć ze swoich sieci do 2027 roku.

Brytyjczycy oficjalnie potwierdzili, że nie chcą u siebie sieci 5G korzystającej ze sprzętu firmy Huawei. Tamtejsza Izba Gmin podjęła decyzję o zakazie współpracy operatorów telekomunikacyjnych w Wielkiej Brytanii z chińskim producentem przy rozbudowie sieci. Decyzja jest konsekwencją sankcji, które na firmę Huawei nałożyły władze amerykańskie. Twierdzą one, że działalność Huaweia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Zobacz: Komisja Handlu USA: ZTE i Huawei są zagrożeniem dla bezpieczeństwa narodowego
Zobacz: Huawei bez zaufania władz Francji i Wielkiej Brytanii

- Nie była to łatwa decyzja, ale jest właściwa dla brytyjskich sieci telekomunikacyjnych, dla naszego bezpieczeństwa narodowego i naszej gospodarki, zarówno teraz, jak i rzeczywiście w dłuższej perspektywie.

- powiedział Oliver Dowden, sekretarz ds. cyfryzacji (Wielka Brytania)

Dowden dodał, że łączny koszt tego i wcześniejszego ograniczenia nałożonego na firmę Huawei na początku roku, wyniesie do 2 mld funtów.

W związku z decyzją podjętą przez Izbę Gmin, po 31 grudnia tego roku brytyjscy operatorzy nie będą mogli współpracować z firmą Huawei przy rozbudowie swojej infrastruktury sieciowej. Dodatkowo, do 2027 roku muszą zdemontować wszystkie urządzenia sieciowe 5G chińskiego producenta, jeśli takie już posiadają. Ponieważ amerykańskie sankcje dotyczą tylko przyszłego sprzętu, brytyjski rząd poinformował, że nie ma wystarczającego uzasadnienia dla usuwania urządzeń 2G, 3G i 4G, dostarczanych przez firmę Huawei.

Najnowsze ograniczenie może mieć wpływ również na szerokopasmowe łącza stacjonarne. Rząd Wielkiej Brytanii chce, aby telekomy całkowicie zrezygnowały z kupowania sprzętu od Huaweia, także w przypadku łączy światłowodowych. Według Dowdena ma się to stać w ciągu dwóch lat. Dodatkowy czas ma zapobiec uzależnieniu się Wielkiej Brytanii od Nokii, jako jedynego dostawcy niektórych urządzeń.

Zobacz: Wyniki Huawei za 1H2020: przychody o 13% wyższe niż przed rokiem
Zobacz: LinkedIn trafia do sądu za czytanie danych ze schowka iOS

Aktualizacja: Oświadczenie firmy Huawei

Uzupełniamy wiadomość o komentarz otrzymany z firmy Huawei.

– Przyjęliśmy tę decyzję z rozczarowaniem, ale jest ona przede wszystkim złą wiadomością dla każdego, kto w Wielkiej Brytanii korzysta z telefonu komórkowego. Grozi ona przeniesieniem Wielkiej Brytanii na pas powolnego ruchu w kwestiach cyfryzacji, a także podniesieniem kosztów usług i pogłębieniem cyfrowych nierówności. Zamiast dążenia do lepszych rozwiązań, rząd Wielkiej Brytanii obrał właśnie kurs na gorsze, a my zachęcamy go do ponownego rozważenia tej kwestii. Jesteśmy przekonani, że kolejne restrykcje nakładane na Huawei przez USA nie wpłynęłyby na bezpieczeństwo produktów, które oferujemy w Wielkiej Brytanii.

Niestety, kwestia naszej przyszłości w Wielkiej Brytanii została upolityczniona – nie chodzi tu o bezpieczeństwo, a o amerykańską wojnę handlową. Przez ostatnich 20 lat Huawei koncentrował się na łączeniu ludzi i organizacji w Wielkiej Brytanii i jako odpowiedzialna firma będziemy w dalszym ciągu wspierać naszych klientów.

Planujemy przeprowadzenie szczegółowej analizy tego, w jaki sposób dzisiejsze ogłoszenie wpływa na nasz biznes w tym kraju. Deklarujemy również gotowość do współpracy z rządem w celu ustalenia jak Huawei może nadal przyczyniać się do budowania cyfrowej Wielkiej Brytanii

– Edward Brewster, Rzecznik prasowy Huawei w Wielkiej Brytanii

Ankieta
25%
8%
14%
40%
13%

Wszystkich głosujących: 599

Źródło ankiety: [Aktualizacja] Nadajniki 5G firmy Huawei mają zniknąć z Wielkiej Brytanii

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: BBC