UKE planuje harmonizację pasm i uwolnienie 600 MHz po 2030 roku

Urząd Komunikacji Elektronicznej dąży do zsynchronizowania rezerwacji wszystkich pasm częstotliwości, aby ułatwić przyszłe planowanie ich wykorzystania. Jak podkreślił prezes UKE, Jacek Oko, podczas Kongresu TIME w Warszawie, regulator chce, aby wszystkie pasma były rozdysponowywane w tym samym czasie.

Marian Szutiak (msnet)
11
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
UKE planuje harmonizację pasm i uwolnienie 600 MHz po 2030 roku

Nowe podejście do rezerwacji częstotliwości

Obecnie poszczególne decyzje dotyczące rezerwacji pasm wygasają w różnych terminach, co utrudnia długoterminowe planowanie i alokację zasobów radiowych. UKE, po konsultacjach z rynkiem, postanowiło zmienić podejście i dążyć do jednoczesnego odnawiania rezerwacji dla całych pakietów pasm. Taki model ma zwiększyć przewidywalność dla operatorów i ułatwić przygotowania do kolejnych aukcji częstotliwości.

Dalsza część tekstu pod wideo

Pasmo 600 MHz – zwolnienie po 2030 roku

Jednym z kluczowych aspektów przyszłych zmian w alokacji częstotliwości jest tak zwana trzecia dywidenda cyfrowa, która zakłada zwolnienie pasma 600 MHz dla sieci mobilnych. Obecnie zakres ten (470-694 MHz) wykorzystywany jest głównie przez nadawców telewizyjnych, ale Unia Europejska przewiduje możliwość jego przekazania na inne cele przed 2030 rokiem.

Podczas Konferencji Radiokomunikacyjnej w 2023 roku ustalono, że państwa członkowskie ITU mogą indywidualnie rozważyć przeznaczenie pasma 600 MHz na potrzeby sieci mobilnych. W Polsce UKE zakłada, że proces ten rozpocznie się dopiero po 2030 roku. W tym zakresie możliwe będzie udostępnienie około 70 MHz pasma w konfiguracji TDD lub FDD, a dodatkowo przewiduje się opcję uzyskania jeszcze 10-15 MHz.

Polska gotowa na sieć 6G

W kontekście nadchodzącej technologii 6G Polska posiada solidne zaplecze badawczo-rozwojowe, które może ułatwić wdrożenie nowego standardu. W kraju funkcjonują centra R&D czołowych dostawców infrastruktury telekomunikacyjnej – Nokii we Wrocławiu oraz Ericssona w Łodzi i Krakowie. Ośrodki te aktywnie rozwijają i testują technologie przyszłości.

Prezes UKE podkreślił, że do 2030 roku standardem w sieciach 5G stanie się architektura standalone (SA), a rozwój 6G będzie naturalnym krokiem w kierunku jeszcze bardziej zaawansowanych rozwiązań. Nowa generacja sieci ma nie tylko zwiększyć prędkości transmisji danych, ale także wprowadzić innowacje w zakresie efektywności energetycznej i bezpieczeństwa, między innymi poprzez zastosowanie sztucznej inteligencji i ochrony przed zagrożeniami ze strony komputerów kwantowych.

Plany UKE w zakresie synchronizacji rezerwacji pasm i przyszłego wykorzystania pasma 600 MHz pokazują, że Polska dąży do nowoczesnych i zharmonizowanych rozwiązań w obszarze telekomunikacji. Operatorzy i użytkownicy mogą spodziewać się bardziej spójnej polityki alokacji częstotliwości oraz lepszej dostępności zasobów na potrzeby nowych technologii.