DAJ CYNK

Play rozbudowuje sieć 5G, jej zasięg obejmie ponad 50 miast

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 21265

Po starcie oferty 5G w Plusie i obietnicy wdrożenia nowego standardu sieci w Orange nie trzeba było czekać na odpowiedź z Playa. Fioletowy operator zdradził swoje dalsze plany na rozwój swojej oferty 5G. 

Zobacz: Orange uruchomi 5G już 1 lipca. Nowa usługa to #hello5G

Play zapowiadał komercyjny start swojej usługi 5G już w styczniu. Zaczął od Gdyni, gdzie 5G zostało uruchomione na zasobach radiowych 2100 MHz, później zabrał się za rozbudowę oferty w kolejnych 16 miastach, w tym w 5 największych metropoliach i 11 mniejszych miejscowościach. 

Zobacz: Play: 5G dla mieszkańców Trójmiasta już 7 stycznia
Zobacz: Prawdziwe 5G dostępne w Play

Chociaż te deklaracje brzmiały jak czysty przekaz marketingowy o nikłym znaczeniu dla klientów, operator przekonuje, że technologia 5G jest już dostępna w sieci Play, a do końca czerwca obejmie swym zasięgiem kolejne miasta na terenie Polski. Operator nie ujawnił jednak, czy będzie się to wiązać z powstaniem nowych ofert, uwzględniających 5G.

Zobacz: 5G w Play już komercyjnie - zapowiedź zasięgu w 16 miastach

W jakich miastach Play uruchamia 5G?

Play wykorzystuje dla 5G pasmo 2100 MHz. Operator poinformował, że przez ostatnie miesiące kontynuował rozbudowę i modernizację sieci 5G. Efektem tego będzie udostępnienie 5G w 53 miastach i miejscowościach z wykorzystaniem ponad 500 stacji bazowych. Zasięgiem będą objęte zarówno duże aglomeracje miejskie m.in.: Warszawa, Kraków, Wrocław, jak i wiele mniejszych miejscowości, np.: Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka i Władysławowo. 

Zobacz: Plus uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G już w poniedziałek!
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy to w Szczecinie

Operator zdradził też, że stale rozbudowuje i modernizuje swoją sieć i dzięki temu ma ponad 8100 stacji bazowych, z których powyżej 40% działa w standardzie 5G Ready zapewniając zasięg tej technologii ponad 50% populacji Polski.

Z początkiem czerwca 2020 uruchomiliśmy ponad 500 stacji 5G, które do końca miesiąca obejmą swym zasięgiem 53 miasta i miejscowości. W ciągu najbliższych miesięcy będziemy dalej przystosowywać naszą sieć do technologii 5G w częstotliwości 2100 MHz, ale to dopiero początek. Maksymalizacja korzyści z technologii 5G dla klientów wymaga jeszcze rozdysponowania dodatkowych częstotliwości dedykowanych 5G. Mamy nadzieję na szybkie wznowienie aukcji, zwłaszcza, że trwająca obecnie pandemia jeszcze wydatniej pokazała, jak ważny dla społeczeństwa jest dostęp do nowoczesnej sieci, jaką jest sieć 5G w Play.

Jean Marc Harion, CEO Play.

Operator monitoruje wydarzenia dotyczące aukcji częstotliwości 5G w paśmie C, która miała się rozpocząć pod koniec kwietnia i deklaruje swoją gotowość do udziału w aukcji. Play stwierdza przy tym, że dla postępów w rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej kluczowe pozostaje sprzyjające otoczenie inwestycyjne, a w szczególności konieczność pełnej harmonizacji norm w zakresie pola elektromagnetycznego w polskim porządku prawnym.

Zobacz: 5G w Łodzi! Sprawdzamy zasięg i szybkość sieci Plus
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Katowice to pół gigabita w kieszeni
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy to w Warszawie

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Play

Przewiń w dół do następnego wpisu