DAJ CYNK

5G w Play już komercyjnie - zapowiedź zasięgu w 16 miastach

Mieszko Zagańczyk

Taryfy, promocje, usługi

Play rozbudowuje swoją sieć 5G. Po styczniowym, przedkomercyjnym uruchomieniu sieci 5G w Trójmieście, operator zapowiada kolejne lokalizacje. Do końca lutego 2020 r. sieć 5G Play będzie dostępna w 16 miastach z 500 stacjami bazowymi, obejmującymi 5 największych metropolii i 11 mniejszych miejscowości. 

Jak informuje Play, otrzymanie pierwszych komercyjnych radiowych pozwoleń od UKE pozwala zaoferować polskim konsumentom technologię najnowszej generacji, zanim główni producenci telefonów wprowadzą na rynek swoje pierwsze urządzenia obsługujące 5G.

Zobacz: Play uruchamia 5G w Sokołowie Podlaskim
Zobacz: Prawdziwe 5G dostępne w Play

Dzięki nowym inwestycjom Play w 5G zasięg sieci nowej generacji obejmie do końca lutego główne miasta, takie jak: Warszawa, Kraków, Wrocław, Gdynia, Gdańsk, a także miejscowości turystyczne: Sopot, Augustów, Zakopane, Szczyrk, Bukowina Tatrzańska, Karpacz, Giżycko, Władysławowo, Mrągowo, Kołobrzeg, Ustka. Sieć uruchamiana jest na posiadanych przez Play zasobach radiowych o częstotliwości 2100 MHz. Zasoby radiowe 2100 MHz będą dynamicznie przydzielane do wykorzystania w technologii LTE lub 5G.

- Z dumą ogłaszam postępy Play we wdrożeniu sieci 5G. 500 stacji bazowych w 16 polskich miastach na początku roku jest potwierdzeniem dynamicznej rozbudowy sieci. Dzięki intensywnemu rozwojowi infrastruktury 5G oraz doświadczeniu zebranemu w Trójmieście, Toruniu, Sokołowie Podlaskim i Grójcu jesteśmy gotowi na komercjalizację 5G. Naszym celem jest udostępnienie polskim konsumentom najnowocześniejszej technologii i korzyści z niej wynikających, w tym samym czasie co najbardziej zaawansowane technologicznie kraje na świecie.  

Jean Marc Harion, Prezes Play.

Spółka czeka na rozpoczęcie aukcji częstotliwości w paśmie 3,4-3,6 GHz w celu nabycia jednego bloku pasma i wykorzystania go do dalszego zwiększania prędkości transmisji w technologii 5G. Dla dalszych postępów w rozwoju tej technologii kluczowe pozostaje sprzyjające otoczenie inwestycyjne, a w szczególności konieczność pełnej harmonizacji norm w zakresie pola elektromagnetycznego w polskim porządku prawnym.

Zobacz: Aukcja 5G: Ministerstwo Cyfryzacji chce zmian. Nawet 8 mld zł do budżetu
Zobacz: Aukcja 5G: UKE rozpoczyna drugi etap konsultacji
Zobacz: Aukcja częstotliwości 5G może kosztować polskich operatorów po 2 mld złotych

 Na koniec grudnia 2019 r. Play posiadał łącznie 7868 stacji bazowych, z których 865 zostało uruchomionych w ubiegłym roku. Już dziś 50% populacji Polski znajduje się w zasięgu sieci, która zapewnia prędkość transmisji do 1 Gbps. Play podkreśla, że jest gotowy na wprowadzenie technologii najnowszej generacji do swojej oferty.

Zobacz: Play: nowe miejscowości w zasięgu LTE - grudzień 2019

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PLAY

Przewiń w dół do następnego wpisu