DAJ CYNK

Play uruchamia 5G w Sokołowie Podlaskim

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 8418

Ericsson wraz z operatorem Play zrealizował pilotażową sieć 5G w Sokołowie Podlaskim. System działa na rozwiązaniach Ericsson Radio System. Zasięgiem 5G pokryta zostanie centralna część miasta.

Docelowo sieć 5G w Sokołowie umożliwi transfer danych o prędkości powyżej 1 Gb/s. System będzie pracował z wykorzystaniem Massive MIMO. Sokołowskie 5G jest już gotowe na komercyjne uruchomienie. Operator wykorzystuje częstotliwości z zakresu 2100 MHz.

- Sokołów Podlaski wkracza w erę sieci piątej generacji, dzięki której opóźnienie sygnału liczone będzie w milisekundach. Jej niezawodność i szybkość – nawet do dziesięciu  razy większa niż w przypadku 4G - zapewni mieszkańcom Sokołowa powszechny dostęp do sieci o wysokiej pojemności i przepustowości, oszczędność energii, wesprze rozwój nowoczesnych usług i innowacyjnych ekosystemów w całym powiecie sokołowskim – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce.

Zobacz: Ericsson buduje badawczą sieć 5G na Politechnice Łódzkiej
Zobacz: Prawdziwe 5G dostępne w Play

Michał Ziółkowski, Członek Zarządu ds. Technicznych P4, operatora sieci Play dodaje:  

Sieć 5G w Sokołowie Podlaskim to jeden z ważnych etapów rozwoju naszej nowoczesnej infrastruktury. Nieustanna rozbudowa i modernizacja sieci Play sprawia, że już dziś jesteśmy gotowi na komercyjne wprowadzenie 5G. Oczywiście warunkiem koniecznym jest dostępność urządzeń końcowych oraz dodatkowych częstotliwości dedykowanych do rozwoju technologii najnowocześniejszej generacji. Nasi klienci już wkrótce będą mogli cieszyć się pełnią możliwości jakie daje technologia 5G.

Na koniec grudnia 2019 roku Play posiadał łącznie 7868 stacji bazowych, z czego 865 zostało uruchomionych w minionym roku. Zasięg stacji pozwolił na wysokie prędkości transmisji danych, na poziomie zbliżonym do 5G dla ponad 48% populacji Polski pod koniec 2019. W ubiegłym roku operator uruchomił także 694 nowych wież. Firma podkreśla, iż technicznie i technologicznie jest gotowa na wprowadzenie łączności nowej generacji do standardowej oferty.

Ericsson buduje również sieć 5G z Plusem, o czym już dziś pisaliśmy. Nowa technologia będzie dostępna dla klientów zielonej sieci już na początku 2020 roku, w pięciu miastach w Polsce – Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. 

Zobacz: Plus i Ericsson lada dzień uruchomią komercyjną sieć 5G
Zobacz: Aukcja 5G: UKE rozpoczyna drugi etap konsultacji

Źródło zdjęć: Wikipedia

Źródło tekstu: Ericsson

Przewiń w dół do następnego wpisu