DAJ CYNK

Play: 5G dla mieszkańców Trójmiasta już 7 stycznia

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 18247

Już 7 stycznia operator Play ruszy z 5G w Trójmieście. Będzie to pierwsze wdrożenie sieci 5G w Polsce dostępne dla wszystkich klientów z kompatybilnym sprzętem, wspierającym ten standard łączności.

Jean Marc Harion, prezes Play, już 7 stycznia przedstawi na konferencji prasowej założenia wdrożenia prawdziwego 5G - już bez „Ready”. Usługa dostępna będzie na terenie Trójmiasta.

Zobacz: Play uruchamia 5G w Trójmieście. Operator zmodernizuje w tym celu ponad 100 stacji bazowych
Zobacz: Fioletowe 5G w Trójmieście to tylko testy. Play dostał zgodę od UKE na sprawdzenie nowej technologii na posiadanych częstotliwościach

O planach Playa, dotyczących uruchomienia 5G w Trójmieście mówiło się już od miesiąca. Pod koniec listopada operator otrzymał od UKE zgodę na przeprowadzenie testów sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego pasma 2100 MHz. Taka strategia pozwoliła Playowi na przyspieszenie prac nad 5G bez czekania na przydział nowych częstotliwości.

Prawdziwe 5G w Gdyni

Nie wiemy na ten moment, czy na konferencji pojawią jakieś specjalne plany taryfowe na potrzeby usługi. Wiemy natomiast, że tym razem nie będą to testy prowadzone przez dziennikarzy czy na 100 przekazanych przez operatora telefonach. Szeroki dostęp do usługi pozwolić ma poznanie możliwości sieci 5G przez lokalną społeczność, w lokalizacjach ustalonych wspólnie z Miastem Gdynia.

Zobacz: Play wciąż rozbudowuje swoją sieć. Oto nowe miejscowości w zasięgu fioletowego LTE
Zobacz: Zablokowali budowę masztu Play, myśląc, że to 5G

W połowie grudnia Play ogłosił rozpoczęcie współpracy z Gdynią. Cel: udostępnienie mieszkańcom aglomeracji trójmiejskiej sieci 5G. Wtedy też operator poinformował, że zamierza zmodernizować ponad 100 stacji bazowych, dostosowując je do wymogów pełnego 5G.

5G jeszcze przed wielką aukcją częstotliwości

Uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych nowych podzespołów i instalacji oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz. Play wykorzysta routery Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G.

Zobacz: Play postawił nadajnik-drzewo na terenie chronionym

Warto dodać, że obecnie Play dociera ze swoimi nadajnikami gotowymi na 5G już do 47% populacji kraju. Od komercyjnej oferty dzielą go jedynie odpowiednie pozwolenia i - docelowo - dodatkowe zasoby częstotliwości.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Play, wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu