DAJ CYNK

Play uruchamia 5G w Trójmieście. Operator zmodernizuje w tym celu ponad 100 stacji bazowych

Dodane przez: msnet

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 9208

Play 5G Huawei

Play ogłosił rozpoczęcie współpracy z Miastem Gdynia, w celu udostępnienia mieszkańcom aglomeracji trójmiejskiej sieci 5G, tym razem bez dopisku ready. Fioletowy operator chce zmodernizować ponad 100 stacji bazowych, dzięki czemu jako pierwszy udostępni rozwiązania 5G w warunkach rzeczywistych na tak szeroką skalę w Polsce.

Po fioletowym 5G Ready przyszła teraz kolej na prawdziwe 5G. Po testach technologii 5G i wprowadzeniu do swojej oferty smartfonu obsługującego sieci najnowszej generacji, Play zamierza objąć zasięgiem sieci 5G obszar aglomeracji trójmiejskiej, wprowadzając rozwiązanie technologiczne oparte na wykorzystywanych obecnie częstotliwościach. Jak podaje operator, wdrożenie projektu na skalę komercyjną uzależnione jest wyłącznie od dostępności kompatybilnych urządzeń i uzyskania niezbędnych zgód regulacyjnych. Tym samym Play oficjalnie potwierdził to, o czym pisaliśmy jakiś czas temu.

Zobacz: Fioletowe 5G w Trójmieście to tylko testy. Play dostał zgodę od UKE na sprawdzenie nowej technologii na posiadanych częstotliwościach
Zobacz: 5G Play - pierwsze szczegóły sieci w Trójmieście

- Jesteśmy dumni, że możemy zapewnić sieć 5G pierwszemu miastu w Polsce. Tym samym jesteśmy na szybkiej ścieżce do wdrożenia technologii 5G na szeroka skalę. Dzięki modernizacji naszej sieci z 5G Ready do 5G możemy śmiało stwierdzić, że Play ma najbardziej zaawansowaną technologicznie sieć, która przynosi realne korzyści lokalnej społeczności. Zróżnicowanie, skala i innowacyjność naszych rozwiązań 5G sprawia, że Play jest najlepiej przygotowanym operatorem do wprowadzenia ogólnopolskiej sieci 5G. Z radością rozpoczynamy współpracę z miastem Gdynia, które uosabia otwarte podejście do technologii i innowacji

- powiedział Jean Marc Harion, Prezes Play

- Cieszymy się, że to właśnie Gdynia będzie jednym z pierwszych miast, którego mieszkańcy będą mogli doświadczyć korzyści, które niesie ze sobą 5G. Nasze miasto jest otwarte na inicjatywy w zakresie nowoczesnych technologii, które odpowiadają na dynamicznie zmieniające się potrzeby współczesnego społeczeństwa. Wierzymy, że jest to szansa na to, by mieszkańcy Gdyni skorzystali z zalet sieci 5G. Dodatkowo ufamy, że przyczynimy się do rozwoju tej zaawansowanej technologii, która bezpośrednio wpłynie na budowę wzrostu gospodarczego w naszym kraju.

– powiedział Wojciech Szczurek, Prezydent Miasta Gdynia

Zobacz: Play uruchomi 5G na początku 2020 roku
Zobacz: Play: 5G to wzrost pojemności sieci o 50 proc.

Uruchomienie 5G jeszcze przed zbliżającą się aukcją częstotliwości jest możliwe dzięki dodaniu do stacji bazowych specjalistycznych podzespołów i instalacji odpowiedniego oprogramowania na istniejącej infrastrukturze działającej w paśmie 2100 MHz. Play będzie przy tym używał routerów Huawei 5G CPE Pro 2, dzięki którym możliwe jest współdzielenie tych samych częstotliwości zarówno przez technologię LTE, jak i 5G. Pozwoli to wykorzystać możliwości sieci 5G przez lokalną społeczność w lokalizacjach ustalonych wspólnie z Miastem Gdynia. Fioletowy operator chwali się, że jest jednym z pierwszych na świecie, który wdrożył to rozwiązanie.

- Wdrożona przez nas sieć 5G na obszarze aglomeracji trójmiejskiej jest innowacyjna nie tylko na skalę naszego kraju, ale także globalną. Bardzo się cieszymy, że jesteśmy pierwszym operatorem, który pozwala lokalnej społeczności doświadczyć tej technologii na najnowocześniejszym sprzęcie. Bardzo liczymy na pierwsze opinie i wrażenia ze strony korzystających, by dalej konsekwentnie usprawniać naszą sieć.

- powiedział Michał Ziółkowski, Członek Zarządu i Dyrektor ds. Technicznych w Play

Zobacz: Witold Tomaszewski odchodzi z Play, Arkadiusz Dziermański z TELEPOLIS.PL
Zobacz: Głuche Telefony 2019 - nominacje Czytelników

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Play

Przewiń w dół do następnego wpisu