DAJ CYNK

Play: 5G to wzrost pojemności sieci o 50 proc.

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 5827

Play pojemność sieci 5G

Jak informuje Łukasz Dec z portalu Telko.In, podczas konferencji Meet IT w Katowicach, Play poinformował o pierwszych realnych liczbach dotyczących 5G. Wiemy dzięki temu, o ile wzrośnie pojemność sieci w paśmie 3,4 - 3,8 GHz.

W ciągu miesiąca powinna wystartować aukcja częstotliwości sieci 5G w paśmie 3,4 - 3,8 GHz. Z szacunków sieci Play wynika, że uruchomienie 5G w tym zakresie pozwoli na wzrost pojemności sieci o 40-50% w stosunku do używanych obecnie generacji sieci komórkowych.

Zobacz: UKE: aukcja 5G w czterech blokach po 80 MHz

W przypadku pasma 700 MHz wzrost będzie niewielki i wyniesie 5-8%. Wynika to z szerokości pasma. W przypadku 700 MHz będzie ona niewielka, za to w 3,4-3,8 GHz, czyli tzw. bloku C, wyniesie ona 80 MHz. Warto przy tym zauważyć, że obecnie Play posiada pasma o łącznej szerokości 125 MHz we wszystkich dostępnych częstotliwościach. To pokazuje jak dużo zmieni sieć 5G.

Zobacz: Lu Weibing, CEO Redmi: zaprojektowanie smartfonu 5G to nie tylko dołożenie modemu 5G

W perspektywie najbliższych lat pojemność sieci będzie mogła wzrosnąć jeszcze bardziej. Szerokość pasma na częstotliwości 26 GHz wyniesie już 200-300 MHz. Z tego powodu będzie ono idealne do miejsc będących dużymi skupiskami ludności, jak galerie handlowe czy stadiony. Problemem pasma 26 GHz będzie ograniczony zasięg. Aby móc komfortowo korzystać z sieci smartfon będzie musiał dosłownie widzieć nadajnik. Dlatego też korzystanie z niego na dużą skalę np. całego miasta to bardzo odległa perspektywa.

Zobacz: [Aktualizacja] Nielimitowany Internet za darmo dla wszystkich w T-Mobile

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Telko.In

Przewiń w dół do następnego wpisu