DAJ CYNK

Play uruchomi 5G na początku 2020 roku

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 8565

Play sieć 5G w 2020

Na początku 2020 roku Play jako pierwszy operator w Polsce może wystartować z komercyjnie dostępną siecią 5G - informuje Sylwia Czubkowska z Gazety Wyborczej. Fioletowi chcą uruchomić sieć piątej generacji w nietypowym paśmie 2100 MHz.

Play wystąpił do Urzędu Komunikacji Elektronicznej z prośbą o zgodę na start sieci 5G. Dzięki temu operator mógłby zostać "technologicznych liderem", wdrażając sieć piątej generacji jako pierwszy w Polsce.

Zobacz: Komisja Etyki Reklamy krytykuje Play za kampanię „5G Ready”

Sieć 5G Playa miałaby działać w paśmie 2100 MHz, do tej pory używanej głównie w sieci 3G. Na początku mogliby z niej skorzystać mieszkańcy Trójmiasta. Jak to będzie działać? Ciężko powiedzieć, ale możemy się na pewno spodziewać żartów pokroju powtórki z sieci 5G Ready. W teorii maksymalne możliwości standardu IMT-2100 pozwalają na osiągnięcie maksymalnych prędkości pobierania na poziomie 20 Gb/s i wysyłania na poziomie 10 Gb/s. Teoria zakłada jednak też, że na terenach zurbanizowanych będzie to już odpowiednio 100 i 50 Mb/s, przy niskim opóźnieniu, niższym niż 4 ms. Warto też wspomnieć o zużyciu energii przez taką sieć, które jest identycznie jak w sieci LTE.

Zobacz: Sieć 5G na częstotliwości 2G. Już niedługo w AT&T

Śmiało możemy stwierdzić, że szału nie będzie. Ale mimo wszystko to dobry krok ze strony Playa. Z jednej strony pod kątem wizerunkowym, a drugiej dobrze jest zobaczyć, że operator na własną rękę próbuje stworzyć coś z niczego. Jeśli Play faktycznie ruszy z 5G na początku 2020 roku, to tym samym mocno wyprzedzi konkurencję. Pamiętajmy, że dopiero w połowie przyszłego roku planowane jest rozdysponowanie częstotliwości 5G w paśmie 3,4 - 3,8 GHz w ramach aukcji, która wystartuje za ok miesiąc.

Zobacz: Orange podsumowuje testy 5G w Warszawie

Źródło tekstu: Gazeta Wyborcza; wl

Przewiń w dół do następnego wpisu