DAJ CYNK

Fioletowe 5G w Trójmieście to tylko testy. Play dostał zgodę od UKE na sprawdzenie nowej technologii na posiadanych częstotliwościach

Marian Szutiak

Wydarzenia

Gdańsk - Play 5G

Play otrzymał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej zgodę na przeprowadzenie testów komercyjnej sieci 5G z wykorzystaniem posiadanego przez operatora pasma 2100 MHz - podaje portal Wirtualnemedia.pl. Fioletowi podobno chcą na tej podstawie uruchomić usługi w nowej technologii w Trójmieście już na początku 2020 roku, bez czekania na przydział nowych częstotliwości.

Unia Europejska wyznaczyła harmonogram prac nad wdrażaniem sieci 5G, z którego wynika, że do końca 2020 roku w wybranych miastach krajów członkowskich mają działać usługi z wykorzystaniem nowej technologii. W Polsce jak na razie trwają testy sieci najnowszej generacji na częstotliwościach, które w przyszłości mają stać się przedmiotem aukcji, zorganizowanej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Na nieco inny pomysł wpadł operator sieci Play, który postanowił przetestować działanie sieci 5G na zasobach radiowych, które są już w jego posiadaniu. Chodzi o zakres 2100 MHz, wykorzystywany w sieciach 3G i 4G.

Zobacz: 5G Play - pierwsze szczegóły sieci w Trójmieście
Zobacz: UKE: aukcja 5G w czterech blokach po 80 MHz

Play otrzymał od UKE zgodę na przeprowadzenie testów 5G na paśmie o częstotliwości 2100 MHz. Fioletowi mają prawie rok na sprawdzenie działania nowej sieci w rzeczywistym środowisku.

- 31.10.2019 r. P4 (operator sieci Play - przyp. red.) wniosła o wydanie decyzji zezwalających na przeprowadzenie eksperymentów w zakresie nowej technologii 5G, w paśmie objętym rezerwacją przyznaną Spółce, tj. w paśmie 2100 MHz (kanał o szerokości 15 MHz, transmisja FDD). Zezwolenia zostały wydane w dniu 18.11.2019 r. Celem eksperymentu jest wykonanie testów technologii 5G w paśmie już używanym, czyli 2100 MHz oraz sprawdzenie w rzeczywistym środowisku wszystkich aspektów technicznych (m.in: współdziałania dwóch technologii). W oparciu o wydane zezwolenia Spółka może prowadzić testy do 1 listopada przyszłego roku.

- wyjaśnia UKE w komunikacie przesłanym do portalu Wirtualnemedia.pl

Zobacz: Bułgaria szykuje się do wdrożenia 5G. Aukcja potrzebnych częstotliwości ruszy w 2Q2020
Zobacz: Raport Ericssona: do końca 2025 roku liczba abonentów 5G przekroczy 2,6 mld

Jak podaje Gazeta Wyborcza, Play zamierza wykorzystać zgodę od UKE do uruchomienia pierwszej w Polsce, szeroko dostępnej sieci 5G, z wykorzystaniem posiadanych częstotliwości z zakresu 2100 MHz. Miałoby się to stać już na początku przyszłego roku. Tych doniesień oficjalnie nie potwierdza operator fioletowej sieci, ale też im nie zaprzecza.

- Tak jak mówił nasz prezes Jean Marc Harion na spotkaniu wynikowym, jeszcze w tym roku chcemy poinformować o dalszym rozwoju naszej sieci 5G.

- dowiedziały się Wirtualnemedia.pl

Pozostaje więc poczekać na dalszy rozwój wydarzeń.

Zobacz: Play ogłasza wyniki za trzeci kwartał i pierwsze dziewięć miesięcy 2019 r. Najwyższe w historii operatora poziomy skorygowanej EBITDA
Zobacz: Jak Play wyłącza krajowy roaming - podsumowanie po Q3

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Wirtualnemedia.pl, Gazeta Wyborcza