DAJ CYNK

Jak Play wyłącza krajowy roaming - podsumowanie po Q3

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 11719

Jak Play wyłącza krajowy roaming - podsumowanie po 3Q

Wczoraj Play ogłosił wyniki za trzeci kwartał i pierwsze dziewięć miesięcy 2019 r. Operator pochwalił się dobrymi wynikami finansowymi i utrzymaniem bazy klientów. W raporcie znalazły się też dokładniejsze informacje o rozwoju sieci Play i planowanych wyłączeniach roamingu krajowego.

Zobacz: Play ogłasza wyniki za trzeci kwartał i pierwsze dziewięć miesięcy 2019 r. Najwyższe w historii operatora poziomy skorygowanej EBITDA

W swoim raporcie kwartalnym Play podał, że do końca września liczba stacji bazowych wynosiła 7613, a w Q3 uruchomionych zostało 231 nowych stacji bazowych. Tym samym zasięg LTE osiągnął 98,4% populacji kraju. 

Rozbudowa sieci wiążą się też z sukcesywnym odchodzeniem od roamingu krajowego. W swym najnowszym podsumowaniu z działalności operator zapowiedział całkowitą rezygnację z roamingu krajowego do końca 2021 roku

Wraz z końcem roku 2019 Play (dokładnie 29 grudnia) odchodzi od roamingu krajowego w sieci Plus. Już w 28 miastach dostęp do roamingu został ograniczony tylko do dwóch sieci, co oznacza 20% całej populacji. Tam też 66% całego ruchu zostało już przeniesione do własnej sieci Play. 

ZobaczPlus nie dostał zgody na dopłaty w roamingu. Orange, Play i T-Mobile mogą być następni
Zobacz: Play: na 5G jeszcze poczekamy, ale wizja jest ciekawa. A już dziś kolejne wyłączenia roamingu

Całkowite wyłączenie roamingu krajowego nastąpiło w 4 miastach, co oznacza 3% populacji i w nich klienci w 100% korzystają już z własnej infrastruktury Play. Play nie sprecyzował w swym raporcie, o jakie miasta dokładnie chodzi, ale wiadomo, że już wcześniej wyłączenia były realizowane w Poznaniu, a także testowane we Wrocławiu, Łodzi, Krakowie, w Trójmieście i na Śląsku.  Stan wykorzystania roamingu ma też ilustrować poniższa mapka, niestety dość nieprecyzyjna.

Z raportu Play wynika także, że ogólny ruch w roamingu krajowym spadł w ujęciu rocznym o 42% dla transferu danych oraz o 48% dla połączeń głosowych. 

Zobacz: Świąteczne promocje w Play. Każdy znajdzie coś dla siebie
Zobacz: Play nie zwalnia. Nowe miejscowości z zasięgiem LTE

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: PLAY

Przewiń w dół do następnego wpisu