DAJ CYNK

Plus nie dostał zgody na dopłaty w roamingu. Orange, Play i T-Mobile mogą być następni

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 24133

Serwis Telko.In informuje, że Polkomtel, operator sieci Plus, nie dostał zgody UKE na dalsze stosowanie dopłat do usług roamingowych. Argumentacja Urzędu pokazuje, że dalszej zgody mogą nie uzyskać również Orange, Play i T-Mobile.

Plus bez zgody na dalsze stosowanie dopłat

Niedawno informowaliśmy o zmianie cenników roamingowych w Plusie oraz Plushu. Wynikało to z wygaśnięcia zgody na stosowanie dopłat, którą operator uzyskał od Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Jak dowiedział się serwis Telko.In Polkomtel starał się o przedłużenie zgody, ale UKE się na to nie zgodził.

Argumenty Urzędu są jasne - operator nie wykazał, że prognozowanym okresie obowiązywania zgody poniesie straty z tytułu niższych stawek roamingowych.

Zobacz: Plus bez dopłat w roamingu. Od dzisiaj obowiązują nowe cenniki
Zobacz: Używaliśmy Huaweia Mate 30 Pro. Teraz będzie nam się śnić po nocach
Zobacz: Samsung Galaxy Note10+ po 6 tygodniach używania. Wybór tego telefonu to dobry wybór

Roaming nie przynosi strat

W raporcie UKE, który ukazał się w wakacje, mogliśmy zobaczyć, że operatorzy faktycznie przestali tracić na niższych stawkach roamingowych. W II połowie 2018 roku zaczęli na roamingu zarabiać. I choć było to niewiele, bo tylko 10,8 mln złotych, szczególnie na tle 300 mln złotych straty w I roku obowiązywania zasady RLAH (Roam Like at Home), to pokazało zmieniający się trend.

Polkomtel faktycznie mógł mieć problem z wykazaniem prognozowanych strat, bo dodatkowymi dopłatami w roamingu objętych jest 12,6% klientów, a klientów tylko abonamentowych zaledwie 2,2%. To jasno pokazuje, że na dopłatach operatorzy zarabiają niewiele i ich znaczenie dla finansów staje się mało znaczące.

Zobacz: Operatorzy zaczęli zarabiać na roamingu. Podczas wyjazdów nie oszczędzamy telefonów

Orange, Play i T-Mobile czeka podobny los

Możemy się spodziewać, że w najbliższym czasie swoje cenniki roamingowe zmienią też pozostali operatorzy. Polkomtel zgodę na stosowanie dopłat otrzymał znacznie wcześniej od rynkowych konkurentów, dlatego też wygasła ona jako pierwsza. Pozostałej trójce zapewne również nie uda się udowodnić prognozowanych strat na usługach roamingowych i ich też dotknie odmowa Urzędu. Zmiany są więc tylko kwestią czasu.

Zobacz: Virgin Mobile zmienia cenniki roamingowe. Zmiany są niewielkie
Zobacz: Instagram zaczyna oznaczać tresci jako fake newsy
Zobacz: Xiaomi Notebook Pro zaprezentowany w ulepszonej wersji Enhanced Edition

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Telko.In; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu