DAJ CYNK

[Aktualizacja] Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy to w Szczecinie

Dodane przez: msnet

Plus 5G szybkość Szczecin

11 maja 2020 roku Plus udostępnił swoim klientom w siedmiu miastach Polski usługi 5G. Jednym z tych miast jest Szczecin, gdzie przeprowadziliśmy test szybkości sieci Plusa w najnowszej technologii.

Do testowania 5G w sieci Plus użyliśmy smartfonu Huawei Mate Xs oraz karty SIM Plusa z abonamentem firmowym. Sprawdzenie szybkości pobierania danych z Internetu przy użyciu najnowszej technologii komórkowej prowadziliśmy podczas wieczornego spaceru po Szczecinie, w obrębie jednej z "czerwonych plam" zasięgu 5G, używając narzędzie dostępnego na stronie speedtest.net. Trasę spaceru widać na poniższym fragmencie mapy (zielona linia). Czarnym znakiem X zaznaczono na mapie punkt, w którym odnotowaliśmy największą szybkość pobierania danych i największą różnicę między 5G i LTE.

Zobacz: 5G na mapie zasięgu Plusa. Sprawdź, czy jesteś w zasięgu
Zobacz: Urządzenia 5G w ofercie Plusa: router i trzy smartfony

spacer 5G mapa Szczecin

Zanim przejdziemy do przedstawienia wyników testów, przypominamy o jednym dosyć istotnym szczególne. Nie powinniśmy się spodziewać, że przy użyciu 5G na częstotliwości 2600 MHz osiągniemy znacznie większe szybkości pobierania danych, jak przy LTE działających na takim samym pasmie. Nasze testy to potwierdziły. W wielu miejscach osiągi technologii 5G i LTE Plusa były identyczne. Na przykład na jednym z końców naszego spaceru po Szczecinie szybkość downloadu za pomocą 5G wyniosła 185 Mb/s, a szybkość w technologii LTE osiągnęła 183 Mb/s. W obu przypadkach ping był podobny i wynosił około 40 ms. W czasie testów zauważyliśmy, że w miejscach, gdzie szybkość pobierania danych była mniejsza, mniejszy był również ping (minimalnie 20 ms).

Plus 5G szybkość Szczecin speedtest wynik

Plus obiecuje, że 5G w pasmie 2600 MHz (szerokość 50 MHz) pozwala na pobieranie danych z maksymalną szybkością 600 Mb/s. Nam takiego wyniku nie udało się osiągnąć, a zaobserwowane przy użyciu speedtestu maksimum wyniosło (przez chwilę) około 300 Mb/s (film poniżej). W tym samym miejscu test szybkości sieci LTE Plusa dał wynik sięgający około 60 Mb/s.

Zobacz: Huawei Mate Xs - test składaka za 10 tys. zł
Zobacz: iPhone 12 Pro dostanie ekran 120 Hz i aparat z zoomem

Działanie sieci 5G Plusa sprawdzimy również w innych lokalizacjach, a wynikami podzielimy się z czytelnikami TELEPOLIS.PL.

Plus 5G speedtest zegar

Aktualizacja

Ponownie sprawdziliśmy działanie plusowego 5G w Szczecinie, tym razem korzystając z tego samego zestawu testowego, co w innych miastach, czyli smartfonu Huawei P40 oraz karty SIM sieci Plus z nielimitowanym pakietem danych. Naszymi pomiarami objęliśmy kilka nadajników 5G podczas jednego, "porannego" spaceru.

Plus 5G Szczecin Chopina
Akademik szczecińskiej uczelni z antenami sieci komórkowych (jest ich więcej - nie wszystkie widać na zdjęciu)

Tym razem najwyższa prędkość pobierania danych, jaką zarejestrowaliśmy, wyniosła 471 Mb/s. Odpowiedzialny za to nadajnik znajduje się na jednym ze szczecińskich kościołów. W innych lokalizacjach kilka razy również udało nam się uzyskać wartości przekraczające 400 Mb/s. Dla porównania sprawdziliśmy również, jak w niektórych miejscach sprawuje się plusowe LTE. Przykładowy wynik: 153 Mb/s (5G:LTE).

Plus 5G Szczecin wyniki

Zobacz: 5G w Łodzi! Sprawdzamy zasięg i szybkość sieci Plus
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Katowice to pół gigabita w kieszeni

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu