DAJ CYNK

Urządzenia 5G w ofercie Plusa: router i trzy smartfony

Mieszko Zagańczyk

Sprzęt

Dziś operator Plus formalnie rusza z komercyjną ofertą 5G. Sieć piątej generacji na częstotliwości 2,6 GHz dostępna ma być na terenie 7 miast Polski. Wiemy już, jakie urządzenia, zgodne z nowym standardem, znajdują się w ofercie Plusa.

Dziś operator Plus formalnie rusza z komercyjną ofertą 5G. Sieć piątej generacji na częstotliwości 2,6 GHz dostępna ma być na terenie 7 miast Polski. Wiemy już, jakie urządzenia, zgodne z nowym standardem, znajdują się w ofercie Plusa.

Zobacz: Plus uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G już w poniedziałek!

Plus w piątek ogłosił start komercyjnej oferty 5G, która ma dostępna dla klientów już od dzisiaj. Sieć działa 5G na częstotliwości 2600 MHz TDD (2570 - 2620 MHz TDD, pasma N38 oraz N41) w paśmie o szerokości 50 MHz i w obejmuje 100 nadajników na obszarze 7 polskich miast - Warszawy, Gdańska, Katowic, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. W późniejszym terminie liczba stacji 5G ma zwiększyć się o kolejne 600. Operator obiecuje, że prędkość pobierania danych wyniesie do 600 Mb/s bez agregacji.

Z jakich urządzeń można korzystać z 5G w Plusie?

W Polsce pojawia się coraz więcej urządzeń z obsługą 5G, ale nie ma pełnej gwarancji, że każde z nich będzie działało w sieci Plus na 2600 MHz TDD.  Wiemy na pewno, że na tym etapie rozbudowy sieci, w Plusie nie będą działały smartfony Samsung Galaxy S20 z 5G, ponieważ nie obsługują pasm N41 i N38. W ofercie operatora znajdują się urządzenia, które mają zapewnić pełną zgodność z tym zakresem.

W tej chwili klienci mogą się zdecydować na wybór routera ZTE MC801, który zapewnia dostęp do 5G w sieci Plus dzięki wsparciu dla pasma N41. Cena urządzenia niezależnie od planu wynosi 3799 zł

Ofertę uzupełniają trzy modele smartfonów: 

Szczegółowa oferta związana z dostępem do 5G nie została jeszcze ujawniona. Operator podaje tylko, że zapewnia darmowy dostęp do 5G do 11 sierpnia 2020

Zobacz: UKE wydało do kwietnia 1777 pozwoleń na stacje 5G w Polsce

Jak przekonuje Plus, pasmo 2600 MHz TDD pozwala przesyłać więcej danych niż inne zakresy 5G przy większych szybkościach i objąć zasięgiem większy obszar szybkim transferem danych. Jednocześnie w planach sieci jest uruchomienie 5G na innych częstotliwościach oraz wprowadzanie dodatkowych technologii, dzięki którym będzie można jeszcze szybciej korzystać z sieci. Jednym z etapów ma być także udostępnienie częstotliwości 3,4-3,8 GHz w szerszym paśmie 80 MHz gwarantującej wyższe szybkości, ale też i obarczonej słabszymi właściwościami propagacyjnymi. Będzie to jednak możliwe dopiero po zakończeniu aukcji 5G,.

Zobacz: Aukcja 5G przegrywa z koronawirusem. UKE zawiesza termin składania ofert wstępnych
Zobacz: Ministerstwo Cyfryzacji: zmiany w Prawie telekomunikacyjnym i unieważnienie aukcji 5G
Zobacz: Prezes UKE w sprawie aukcji 5G odcina się od projektu rządu

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: ZTE (router ZTE MC801)