DAJ CYNK

Huawei P40 Pro – daj się porwać fotografii

Dodane przez: Lech Okoń (LuiN)

Kategoria: Akcje partnerskie

Interakcje: 40039

Huawei P20 Pro i P30 Pro to przełomowe urządzenia, które fotograficznie zmieniły rynek. Czy da się poprawić ideał? Huawei P40 Pro pokazuje, że tak.

marzec 2020
209 g, 8.95 mm grubości
8 GB RAM
256 GB, nanoSD do 256 GB
LTE do 1400Mbps
50 Mpix + 40 Mpix + 12 Mpix + 32 Mpix
6.58" - OLED (1200 x 2640 px, 441 ppi)
Kirin 990 5G, 2,86 GHz
Android v.10.0
4200 mAh, SuperCharge, USB-C

Fotograficzna legenda

Nie trzeba być zagorzałym fanem marki, by do dorobku Huaweia w dziedzinie mobilnej fotografii podchodzić z szacunkiem. Optyczne przybliżenie, matryce, które rejestrują nocą więcej niż lustrzanki? Oni to naprawdę zrobili i zmieścili w urządzeniu o grubości zaledwie 9 mm oraz designie, który zwyczajnie rzuca na kolana. Co roku Huawei przesuwa fotograficzną granicę niemożliwego coraz dalej i dalej...

Huawei P40 Pro to idealny kompan na spacer po lesie

Huawei nie stoi w miejscu

W mobilnym świecie często zdarza się, że do telefonów trafiają przez kilka sezonów właściwie te same aparaty. Huawei pokazuje tymczasem, że stać go na zupełnie nowe rozdanie praktycznie za każdym razem. Nie inaczej jest w przypadku P40 Pro, z największą matrycą w historii firmy.

Huawei P40 Pro i jego wybitne aparaty

Foto-laicy patrzą często na liczbę megapikseli, gdzie w praktyce o wiele ważniejsza jest powierzchnia sensora. Czujnik P40 Pro o wielkości 1/1,28" nie ma pod tym względem żadnej konkurencji. Pikseli przy tym też nie brakuje, w końcu ich liczba wzrosła o 25% względem poprzedniej generacji, osiągając 50 Mpix. Po co komuś ich aż tyle? Telefon umożliwia wykonywanie zdjęć w pełnej rozdzielczości w specjalnym trybie, natomiast do codziennej fotografii dodatkowe piksele wykorzystywane są w inny sposób. Matryca łączy sąsiadujące piksele w jeden super-piksel o wielkości 2,44 mikrometra. Technika ta umożliwia uśrednianie sygnału, dla wykluczenia błędów, redukcji szumu i zwiększenia jasności oraz dynamiki zdjęć w trudnych warunkach oświetleniowych. 

To zdjęcie "z ręki" z ekstremalnie trudnym oświetleniem... tymczasem P40 Pro zarejestrował nawet gwiazdę na niebie
To zdjęcie "z ręki" - nocne i w dodatku z ekstremalnie trudnym oświetleniem... tymczasem P40 Pro zarejestrował nawet gwiazdę na niebie

Dodatkowym atutem jest tutaj unikalny układ pikseli RYYB, z żółtymi pikselami zamiast zielonych (RGGB). Żółty filtr umożliwia zarejestrowanie nawet o 40% więcej światła, dając niespotykane właściwości podczas fotografii nocnej.

Jakby tego było mało, z Mate'a 30 Pro przewędrował zupełnie nowy sensor do zdjęć ultraszerokokątnych. Również i w nim pojawił się filtr Quad-Bayer, tym razem RGGB, który łączy 4 sąsiadujące piksele ze sobą. W efekcie, duża matryca 40 Mpix (1/1,54") oferuje niezwykle dopieszczone zdjęcia 10 Mpix. Zastosowanie aż tak dużego sensora spowodowało, że kąt widzenia może nieco zmniejszył się, ale zdjęcia mają mniejsze zniekształcenia geometrii i znacznie większą szczegółowość niż w poprzednim modelu. Mało tego, duży sensor zaoferował genialną wręcz pracę w trudnych warunkach oświetleniowych. Jasne, szczegółowe zdjęcia nocą z szerokiego kąta nie były do tej pory domeną telefonów... aż do teraz.

Huawei P40 Pro zdjęcie nocne z aparatu ultraszerokokątnego
Nowy aparat ultraszerokokątny P40 Pro świetnie radzi sobie nocą

Huawei P40 Pro to prawdziwy zoom

Zmianie uległ też aparat wykorzystywany na potrzeby zoomu optycznego. Peryskopowy zoom P40 Pro to nadal przybliżenie 5x, ale sensor ma teraz rozdzielczość 10 Mpix zamiast 8 Mpix, przy światłosile F/3.4. Pozwala to na uchwycenie znacznie większej liczby detali i usprawnia 10-krotne przybliżenie hybrydowe.

Zdjęcia Księżyca wykonane telefonem? Z P40 Pro to proste
Zdjęcia Księżyca wykonane telefonem? Z P40 Pro to proste

Dla osób potrzebujących jeszcze więcej, producent ma w zanadrzu model P40 Pro+. W jego przypadku zoom optyczny oparty został na dwóch aparatach. Pierwszy ma przybliżenie 3x i jasność aż F/2.4, natomiast peryskopowy zoom przybliża aż 10x (240 mm), dając hybrydowe przybliżenie 20x, a cyfrowe nawet 100x.

Od szerokiego kąta...
Od szerokiego kąta...
...po słynny sosnowy nadajnik gdzieś na horyzoncie
...po słynny "sosnowy nadajnik" gdzieś na horyzoncie
Zoom P40 Pro przydaje się też w makrofotografii - na zdjęciu bratek
Zoom P40 Pro przydaje się w makrofotografii - na zdjęciu bratek

Nie można też zapomnieć o portretach, które dla wielu osób są podstawą wykorzystania aparatu w telefonie. Czujnik głębi TOF 3D umieszczony zarówno z tyłu obudowy, jak i jego rozszerzona o podczerwień wersja zintegrowana z ekranem umożliwiają płynne rozmywanie tła. W połączeniu z nowymi rozwiązaniami dotyczącymi sztucznej inteligencji i zaawansowanym pomiarem spektrum kolorów (8 kanałów zamiast 3), uzyskujemy zdjęcia żywe jak nigdy wcześniej, z doświetloną twarzą i z o 45% lepszym odwzorowaniem barw niż do tej pory. Selfies od teraz można robić z wykorzystaniem funkcji autofokus, nie musisz więc dodatkowo martwić się o ostrość.

Huawei P40 Pro - selfies
P40 Pro oferuje duży postęp w temacie selfies - autofocus to znacznie więcej detali

 

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł

Źródło tekstu: wł

Przewiń w dół do następnego wpisu