DAJ CYNK

Plus uruchomi pierwszą w Polsce sieć 5G już w poniedziałek!

Xyrcon

Wydarzenia

5G w Plusie

Doczekaliśmy się! Zgodnie z zapowiedziami, Plus jako pierwszy operator w Polsce uruchomi sieć w standardzie 5G. Kiedy? Już w poniedziałek!

Po weekendzie obudzimy się w nowej rzeczywistości – przynajmniej z perspektywy telekomunikacyjnej. Plus zapowiedział, że swoją komercyjną sieć w standardzie 5G uruchomi już 11 maja 2020 roku. Tym samym Polska dołączy do czołówki nowoczesnych krajów, które już podjęły ten krok. Klienci Plusa i Cyfrowego Polsatu jako pierwsi będą mogli z niej skorzystać.

5G w Plusie – na początek w 7 miastach

Plus uruchomi komercyjną sieć 5G w 7 miastach Polski: Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Tym samym w poniedziałek z sieci będzie mogło skorzystać blisko 900 tysięcy osób. W następnej kolejności 5G zostanie udostępnione w Warszawie i jej okolicach, gdzie zasięg obejmie ponad 2 miliony osób. Po zakończeniu projektu w Warszawie 5G Plusa będzie docierało do ponad 3 milionów Polaków.

5G w Plusie – podsumowanie

Sieć Plusa działa na częstotliwości 2,6 GHz TDD. 11 maja w siedmiu miastach pracę zacznie 100 nadajników. W kolejnym etapie sieć zostanie rozbudowana o 600 stacji bazowych 5G na terenie aglomeracji warszawskiej.

Zobacz: Plus: Robimy prawdziwe 5G, a nie fioletowy marketing

Dzięki 2600 MHz zasięg 5G nie ograniczy się do centr miast

Plus jako jedyny operator w Polsce rozpoczął rozwój komercyjnej sieci 5G, wykorzystując częstotliwość 2,6 GHz. Wybór padł na to pasmo, gdyż oferuje ono pewną równowagę między szybkością transferu danych (do 600 Mb/s bez agregacji) i zasięgiem (szeroką dostępnością). W przyszłości wraz z rozwojem sieci 5G, obecne wykorzystanie pasma 2,6 GHz zapewni lepsze pokrycie zasięgowe niż częstotliwości z zakresu 3,4-3,8 GHz. Plus będzie miał przewagę na kolejnych etapach budowy 5G związaną z możliwością agregacji pasm.

Pasma 5G w sieci Plus a ich zasięg

Za dostępnością sieci w standardzie 5G pójdzie oczywiście dostępność nowych urządzeń w ofercie operatora – sieć będzie niczym bez smartfonów i modemów, które ją w pełni wykorzystają. W ofercie Plusa dostępne są już smartfony i routery 5G, pracujące na częstotliwości 2,6 GHz. Kolejne sprzęty czołowych światowych producentów będą sukcesywnie wprowadzane do sprzedaży w maju i czerwcu. Pojawią się też specjalne taryfy 5G, a na razie klienci abonamentowi zielonego operatora mogą sprawdzić działanie sieci w ramach swojej oferty.

Zobacz: 5G jest z natury zielone. Nowy standard łączności zmniejszy ślad węglowy

To dopiero początek

Sieć 2,6 GHz TDD to pierwszy etap ogólnopolskiego 5G Plusa. Docelowo sieć ma być dostępna w całym kraju i dla każdego. Uruchomione teraz pasmo będzie współgrać z częstotliwościami udostępnionymi w planowanym przetargu na 5G. 

5G w Plusie – mapa

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Plus

Źródło tekstu: Plus

Przewiń w dół do następnego wpisu