DAJ CYNK

5G w Łodzi! Sprawdzamy zasięg i szybkość sieci Plus

Xyrcon

Taryfy, promocje, usługi

test 5G w Łodzi

Łódź ma wreszcie komercyjne 5G! W Łodzi nie padł rekord prędkości w naszej serii testów, ale dostępne dla wszystkich 5G Plusa ma inną zaletę – można z niego korzystać w ścisłym centrum, gdzie toczy się życie nocne miasta.

O, mam 5G na ośce!

Najpierw wybrałam się do najbliższych stacji bazowych 5G Plusa – na Widzew. Plus poinformował nas, że w Łodzi działa 16 nadajników 5G, z czego dwa tworzą tę „fasolkę” z czymś wystającym z dołu. Wskoczyłam na hulajnogę, wyposażona w Huawei P40 z kartą SIM Plusa.

Zobacz: Plus uruchomił pierwszą w Polsce komercyjną sieć 5G

W praktyce fasolka jest nieco mniejsza. W jej południowej części nie osiągałam prędkości przesyłania danych, których spodziewałabym się po sieci 5G. Zabawa zaczęła się dopiero na północ od ul. Przybyszewskiego. Im bliżej ul. Piłsudskiego, tym wyższe prędkości pobierania można było osiągnąć.

Plus – mapa zasięgu na Widzewie
Mapa zasięgu Plusa (5G oznaczone na czerwono)

O jakich prędkościach mówimy? W miejscach, gdzie LTE+ jest w stanie zaoferować 40-60 Mb/s, 5G może przekroczyć 300 Mb/s. Wejście w zasięg sieci 5G powoduje natychmiastowy skok prędkości łącza. Robiąc dwa kroki w kierunku nadajnika, można zwiększyć transfer pięciokrotnie! Wyniki na Widzewie sięgnęły 445 Mb/s. Podczas tego pomiaru znajdowałam się 100 metrów od nadajnika, ale po drodze nie było żadnych drzew ani zabudowań. Między budynkami i na granicy pobliskiego parku transfer spadał do 300-350 Mb/s. To i tak świetny wynik! Poniżej cała seria pomiarów na tym obszarze.

Pomiary 5G na Widzewie

Pojawiła się tu pewna ciekawostka – pomiar prędkości pobierania przekraczającej 300 Mb/s, oznaczony jako LTE. Prędkość łącza została zmierzona prawidłowo, ale pod koniec testu smartfon „zgubił” zasięg 5G i zarejestrował pomiar jako LTE. To może wynikać także ze stosowania architektury NSA sieci.

Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdziliśmy to w Szczecinie
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Sprawdzamy w Warszawie
Zobacz: Jak szybkie jest 5G Plusa? Katowice to pół gigabita w kieszeni

Jedziemy dalej. Kolejny przystanek to okolice Muzeum Włókiennictwa. Plus uruchomił tu nadajnik w parku biznesowym (1) – doskonałe miejsce na testowanie szybkiego łącza. Tu jednak nie było rekordów. Speedtest wskazywał przeciętne (jak na 5G) 330-380 Mb/s. Tak samo w okolicach Łodzi Kaliskiej (2) i ul. Legnionów (3).

Nadajniki Plusa przy ul. Piotrkowskiej

W okolicach Politechniki (4) liczyłam na więcej. W naukowym sercu Łodzi transfery sięgają 280-330 Mb/s. Bywalcy Finestry i Indeksu nie dostali najszybszych łączy mobilnych w mieście.

Mapa zasięgu Plusa
Mapa moich pomiarów prędkości 5G w łodzi i zasięgu 5G Plusa

Idziemy na Pietrynę, jakby codziennie był piątek

Największe nadzieje wiązałam z północną częścią ul. Piotrkowskiej (5). Na niewielkim terenie znajdują się tu trzy nadajniki, pracujące w standardzie 5G. Tu udało się pobić rekord z Widzewa o całe 2 Mb/s. Przy fabryce Wilhelma Lürkensa (później Próchnika) przy ul. Wólczańskiej prędkość ściągania danych sięgnęła 447 Mb/s.

Wyniki t4estów 5G w śródmieściu

Tego wyniku nie udało mi się już przebić. Sprawdziłam jeszcze okolice siedziby TVP3 i parku im. Henryka Sienkiewicza – tam transfery nie przekroczyły 400 Mb/s.

 

Przypomnę jeszcze, że sieć 5G Plusa sprawdziliśmy już w Szczecinie, Warszawie i Katowicach. Rekord prędkości padł na Śląsku – 526 Mb/s! Plus uruchomił 5G na częstotliwości 2600 MHz w architekturze NSA (non-standalone), czyli ze wsparciem 4G jako warstwy, na której negocjowane jest połączenie. Dlatego możemy już korzystać z imponujących prędkości przesyłania danych, ale ping został odziedziczony po LTE. Plus wydzielił na 5G pasmo o szerokości 50 MHz z TDD (time division duplex).

To nie jest jedyna sieć 5G w Łodzi

W Łodzi działa jeszcze jedna sieć 5G. Można swobodnie wejść w jej zasięg, ale nie jest dostępna dla komercyjnych abonentów. To uruchomiona na początku maja 2020 sieć 5G na Politechnice Łódzkiej. Ta sieć ma jednak charakter eksperymentalny. Powstała z myślą o startupach i badaniach naukowych. O dostęp mogą ubiegać się małe firmy, które chcą przetestować swoje pomysły na wykorzystanie standardu 5G. Ponadto sieć będzie wykorzystywana podczas zajęć praktycznych ze studentami i do badań prowadzonych na uczelni.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: wł.

Źródło tekstu: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu