DAJ CYNK

5G na Politechnice Łódzkiej już działa. Startupy i studenci mogą korzystać

Dodane przez: Xyrcon

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 6136

fragment kampusu Politechniki Łódzkiej

Można powiedzieć, że nie tylko Plus uruchomił sieć 5G w łodzi. 14 maja na Politechnice Łódzkiej rozpoczął pracę Digital Innovation Hub 5G z własną siecią, której elementy dostarczył Ericsson.

Sieć została zbudowana na kampusie Politechniki Łódzkiej. To świetne miejsce do takich testów – przypomina miasteczko z budynkami w różnym wieku, licznymi parkami i 20 tysiącami mieszkańców (studentów i pracowników). Stacje bazowe zostały zamontowane w różnych częściach kampusu. To niewielkie urządzenia, niemal niewidoczne. Pojawi się też stacja bazowa zero site, zintegrowana z latarnią uliczną. Jako ciekawostkę dodam, że pierwsza stacja bazowa Ericssona wbudowana w latarnię stanęła w 2018 roku w Pile, od tego czasu projekt został poprawiony.

rozmieszczenie stacji bazowych 5G i wymiary stacjo-latarni

Nadajniki połączyła nowoczesna światłowodowa sieć szkieletowa, której rdzeń znajduje się w części A. Sieć 5G na PŁ działa w architekturze NSA, czyli jest zależna od 4G. Negocjowanie połączenia odbywa się przez sieć w standardzie 4G w częstotliwości paśmie zakresu 700 MHz o szerokości 5 MHz. Transmisja w standardzie 5G odbywa się w paśmie o szerokości 50 MHz, umieszczonym w bloku C, czyli 3,5 GHz. DiH 5G na Politechnice Łódzkiej jest przeznaczony przede wszystkim do testowania urządzeń Internetu Rzeczy.

karta SIM sieci 5G DiH na PŁ

Tym samym Politechnika Łódzka musiała zostać operatorem telekomunikacyjnym. Jako operator PŁ wydała około tysiąca kart SIM, które będą służyć użytkownikom pilotażowej sieci 5G.

Zobacz: Politechnika Łódzka przetestuje sieć 5G. Start jeszcze w tym roku
Zobacz: Ericsson buduje badawczą sieć 5G na Politechnice Łódzkiej

Drony, seniorzy i cyberbezpieczeństwo

DiH 5G w Łodzi powstał dzięki współpracy Politechniki Łódzkiej, Ericssona, Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego i Akceleratora FundingBox. Projekt finansowało Ministerstwo Rozwoju, a Łódź wskazało Ministerstwo Cyfryzacji. Po co? By stymulować polską gospodarkę. W DiH 5G będzie można testować nowe urządzenia i aplikacje bez ogromnego wsparcia komercyjnego. To ogromna szansa dla pomysłowych konstruktorów, nie tylko z Łodzi. To także wyjątkowy przykład współpracy administracji państwowej, środowisk naukowych i biznesu.

DiH zapewni cztery elementy niezbędne do pracy z siecią 5G: szkolenia, doradztwo biznesowe, wsparcie technologiczne i najważniejsze – dostęp do pilotażowej sieci 5G, gdzie będzie można naprawdę testować te urządzenia. Ponadto w sieci będą przeprowadzone testy interoperacyjności urządzeń różnych dostawców, testy opóźnień i oczywiście cyberbezpieczeństwa. Sieć 5G stwarza ogromne możliwości dla biznesu i administracji. Właśnie z tego powodu musi być doskonale zabezpieczona.

W praktyce testowane będą głównie rozwiązania IoT, w tym komunikacja z dronami monitorującymi zasięg i stabilność łączy. Kolejnym zastosowaniem, na którym skupi się DiH na PŁ, jest e-zdrowie. Opracowywane będą tu rozwiązania pomagające osobom niepełnosprawnym i starszym poruszać się w przestrzeni publicznej. Bez 5G nie obejdzie się też Mobile Edge Computing, czyli budowa sieci, w których przetwarzanie odbywa się w chmurze, a usługi działają na urządzeniach mobilnych.

Zobacz: Ericsson produkuje w Polsce sprzęt dla 5G
Zobacz: Oppo, Ericsson i MediaTek przeprowadziły połączenia i wideorozmowy całkowicie przez sieć 5G

Jak dostać się do pilotażowej sieci 5G?

Sieć już działa i już można z niej korzystać. Trzeba mieć małą lub średnią firmę i pomysł wart przetestowania. Każdy startup może skontaktować się z DiH i zaprezentować swoją wizję wykorzystania 5G w nowych usługach cyfrowych i telekomunikacyjnych. Szczegóły opisuje Ministerstwo Rozwoju. Aplikacje i urządzenia zostaną skontrolowane pod kątem zgodności ze standardami, przejdą proces walidacji i na tej podstawie przyznany zostanie dostęp do pilotażowej sieci 5G. Tu także bardzo ważne jest cyberbezpieczeństwo.

Są już młode firmy, które przyłączyły się do Huba. Niestety nie wiemy, ile ich jest i nad czym pracują. Jestem pewna, że usłyszymy o nich, jeśli uda im się opracować produkt odpowiadający na rzeczywiste potrzeby. FundingBox Accelerator pomoże im zdobyć fundusze na rozwój i wdrożenia projektów wykorzystujących 5G.

Co z tego będą mieć studenci?

Kierunki praktyczne to przyszłość edukacji. Nie można wykształcić dobrych pracowników w oderwaniu od rynku pracy, na którym wylądują. Inaczej dyplom będą mogli najwyżej oprawić w ramkę. Dlatego niektóre wydziały nawiązują współpracę z firmami i przekazują wiedzę, która się naprawdę przyda. Politechnika Łódzka od lat współpracuje w ten sposób z Ericssonem, organizowane są zajęcia w firmie i praktyki.

Studenci i doktoranci będą mieli dostęp do pilotażowej sieci 5G – nie może być inaczej. Będą prowadzone laboratoria jako przedmioty opcjonalne, otworzą się też nowe możliwości przed doktorantami kierunków technicznych. PŁ zależy na kreowaniu aktywności w tym obszarze już na poziomie studiów. dr hab. inż. Sławomir Hausman podczas zdalnej konferencji prasowej pokazał moduł przyłączowy 5G, który można wykorzystać w projektach na bazie Arduino. Szykują się bardzo ciekawe laborki.

moduł przyłączowy 5G

DiH będzie działał tak długo, jak będzie to potrzebne. Warto też dodać, że na PŁ został otwarty międzywydziałowy kierunek Systemy sterowania inteligentnymi budynkami. Na trzech wydziałach są budowane nowe laboratoria, w których będą implementowane rozwiązania 5G, opracowane przez studentów. Kierunek ten połączy Wydział Budownictwa i Inżynierii Lądowej, Wydział Chemii oraz Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, który prowadzi kierunek.

Ponadto uruchomione zostało internetowe Centrum Kompetencji 5G, gdzie wszyscy mogą dowiedzieć się więcej o sieciach radiowych piątej generacji.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Politechnika Łódzka, DiH 5G

Źródło tekstu: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu