DAJ CYNK

Supercienki iPad Pro z matowym ekranem OLED. Warto było czekać!

Anna Rymsza

Sprzęt

iPad Pro z ekranem OLED

Apple zaprezentował nowego iPada dla bardziej wymagających użytkowników. iPad Pro dostał nie tylko nowe komponenty, ale też niesamowicie cienką obudowę. 13-calowy model jest najcieńszym produktem Apple w historii.

iPad Pro zawsze miał być „magiczną taflą szkła”. Dlatego Apple dążył do tego, by jego obudowa była jeszcze cieńsza. 11-calowy iPad Pro z 2024 roku ma 5,3 mm grubości, 13-calowy zaś tylko 5,1 milimetrów.

iPad Pro 2024 dwa rozmiary

Miał być iPad Pro z czipem M4 i ekranem OLED

iPad Pro przeskoczył z procesora Apple M2 od razu do M4 – tym samym, który znajdziemy w najnowszym MacBooku Air. Ten sam czip trafi do modelu o przekątnej ekranu 11 i 13 cali.

iPad Pro z czipem M4

Ekran OLED to kolejna długo wyczekiwana część, która miała trafić do iPada Pro. Plotki słyszeliśmy już dawno, a w końcu mamy namacalny produkt. Przy czym iPad Pro ma nie jeden, ale dwa ekrany, umieszczone jeden nad drugim – Apple nazywa ten system Tandem OLED. Dzięki temu jego jasność dochodzi do 1000 nitów, a w trybie HDR nawet 1600 nitów. Precyzyjna kontrola każdego z pikseli ma zaowocować niesamowitym obrazem. iPad Pro z 2024 roku ma zadowolić nawet najbardziej wybrednych kinomanów i wymagających artystów, pracujących z materiałami wymagającymi zarządzania kolorem.

A skoro o artystach mowa… koniec z naklejaniem matowych folii! iPad Pro będzie dostępny także z matowym ekranem. Apple nakryje ekran szkłem z mikroskopijną fakturą, która będzie redukować odbicia światła i ułatwi pracę z kolorem w każdym warunkach. Filmowcy i muzycy dostaną też nowe aplikacje: zaktualizowane Logic Pro i Final Cut Pro.

Co ciekawe, iPad sprawdzi się także jako kamera – jego 12-megapikselowy aparat jest w stanie nagrywać filmy 4K, ostrość ustawi LIDAR, a o dobry dźwięk zadbają cztery mikrofony. Nawet skanowanie dokumentów będzie lepsze. Frontowa kamera została przesunięta na dłuższą krawędź, by można było wygodniej prowadzić rozmowy wideo poziomo.

iPad Pro. Detale

Apple od razu podał amerykańskie ceny iPada Pro: 999 dolarów za mniejszy model i 1299 za większy. Polskie ceny zaczynają się od 5299 zł za model 11-calowy i 6999 za model 13-calowy.

iPady Pro będą dostępne w obudowach w kolorze srebrnym i czarnym, zgodnie z tradycją. Niestety tylko modele 1 TB i 2 TB można kupić z matowym szkłem nanostrukturalnym. Ceny zaczynają się od 8799 zł.

Zobacz: Bez tego iPad nie będzie kompletny. Kosztują ponad 2 tysiące złotych
Zobacz: Apple iPad Air zaprezentowany. Nadchodzi 13-calowy gigant

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Apple (zrzut ekranu transmisji wideo)

Źródło tekstu: własne, Apple