Rząd wprowadził trzeci stopień alarmowy CHARLIE–CRP. Co to oznacza?
Rząd zaostrzył obowiązujący dotąd stopień alarmowy ALFA-CRP, dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni, ogłaszając nowy – CHARLIE–CRP. To trzeci poziom w czterostopniowej skali, zagrożenie jest więc bardziej poważne.

Konflikt na Ukrainie zaostrza się i w związku z tym premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopień alarmowy obowiązuje od 21 lutego 2022 r. od godz. 21.00 do 4 marca 2022 r. do godz. 23.59. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA–CRP).


Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Dotychczas obowiązywał pierwszy stopień alarmowy (ALFA–CRP). pic.twitter.com/GsH1XyxLFW
— Rządowe Centrum Bezpieczeństwa (@RCB_RP) February 21, 2022
Co oznacza Stopień alarmowy Charlie CRP?
Premier wprowadził stopień Charlie na podstawie przepisów ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Stopnie alarmowe CRP dotyczą zagrożenia w cyberprzestrzeni. Stopień CHARLIE–CRP jest trzecim z czterech stopni alarmowych określonych w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.
Stopień ten jest wprowadzany w przypadku wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym w cyberprzestrzeni albo uzyskania wiarygodnych informacji o planowanym zdarzeniu.
Wprowadzenie stopnia CHARLIE–CRP nakłada na służby i organy państwowe obowiązki, do zadań tych należą m.in.:
- całodobowe dyżury administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów,
- przegląd zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku,
- przygotowanie się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.
Rząd apeluje, by wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia zgłaszać Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112.