DAJ CYNK

Ransomware uderzył w Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Marian Szutiak

Bezpieczeństwo

ransomware-atak-Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Lotnicze Pogotowie Ratunkowe już tydzień walczy z atakiem typu ransomware. Hakerzy za odszyfrowanie danych żądają okupu w wysokości około 1,5 miliona złotych.

14 lutego 2022 roku Lotnicze Pogotowie Ratunkowe (LPR) stało się ofiarą ataku typu ransomware, polegającego na zaszyfrowaniu danych ofiary. O incydencie jako pierwszy poinformował serwis niebezpiecznik.pl. Spowodowało to między innymi problemy z działaniem strony internetowej LPR, a także sparaliżowało łączność. Pomimo trudności, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe wciąż działa, niosąc pomoc potrzebującym.

Atak ma postać ransomware, a atakujący zażądali 390 tysięcy dolarów okupu za odszyfrowanie danych. Dyrektor LPR nie podjął jakichkolwiek negocjacji.

– czytamy w oświadczeniu LPR

Zobacz: Producent laptopów Apple, Lenovo, Dell i HP padł ofiarą ransomware
Zobacz: DarkSide: nowe oprogramowanie ransomware

O problemach LPR możemy również przeczytać na Facebooku:

Wybaczcie nasze piątkowe milczenie 🤫, ale toczymy walkę💥 z niewidzialnym wrogiem😡, który próbował zagrozić naszemu wykonywaniu misji #latamybyratowac 😤.

Powoli się podnosimy 🤗 i zapewniamy, że nasi Pacjenci mogą czuć się bezpiecznie 💪🙏.

A Wam dziękujemy za troskę, bo wielu z Was zauważyło naszą nietypową absencję 🤝💛

– napisało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Robert Gałązkowski zapewnia, że żaden dyżur w LPR nie został odwołany, realizowane na bieżąco są również wszystkie wezwania do misji ratunkowych i transportów międzyszpitalnych.

Wszystkie wezwania do misji ratunkowych i transportów międzyszpitalnych są na bieżąco realizowane. Służby IT Lotniczego Pogotowia Ratunkowego od 14 lutego 2022 r. 24 godziny na dobę współpracują z państwowymi i zewnętrznymi jednostkami po to, by jak najszybciej odbudować uszkodzoną infrastrukturę teleinformatyczną

– powiedział Robert Gałązkowski

Zdarzenie zostało zgłoszone do odpowiednich służb i instytucji, takich między innymi, jak Policja, CERT i Ministerstwo Zdrowia. Jak się dowiedział serwis polsatnews.pl, resort zdrowia jest na bieżąco informowany o konsekwencjach cyberataku i przywracaniu pełnej sprawności systemu operacyjnego.

Zobacz: Awaria numeru 112. Polacy nie mogą dodzwonić się po pomoc
Zobacz: PKO BP – trwa atak na klientów. Uważaj na takie wiadomości

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Lotnicze Pogotowie Ratunkowe / Facebook

Źródło tekstu: niebezpiecznik.pl, polsatnews.pl, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe

Przewiń w dół do następnego wpisu