DAJ CYNK

Producent laptopów Apple, Lenovo, Dell i HP padł ofiarą ransomware

Anna Rymsza

Bezpieczeństwo

Producent laptopów padł ofiarą ransomware

Laptopy Apple, Della, HP, Lenovo i wielu innych producentów są składane w zakładach tajwańskiej firmy Compal.  W weekend Compal padł ofiarą ataku ransomware. Na razie nie zanosi się na to, by miało to znaczący wpływ na terminy dostaw, ale takie sytuacje mogą się powtarzać.

Incydent został wykryty w sobotę 7 listopada. Według tajwańskich mediów zablokowanych zostało około 30% komputerowej floty firmy Compal. Warto ten fakt odnotować, gdyż mowa o drugim pod względem wielkości producencie laptopów na świecie. Compal składa też telewizory, tablety, monitory i peryferia dla wielu marek.

Pracownicy w poniedziałek rano zobaczyli notatkę od działu IT firmy z prośbą o sprawdzenie, czy z komputerem wszystko jest w porządku. Jeśli tak, pracownicy zostali poproszeni o zrobienie kopii zapasowej najważniejszych plików. IT Compala przez całą niedzielę pracowało nad ponowną instalacją systemów na zaszyfrowanych komputerach.

Wiadomość od IT do pracowników Compal

Spokojnie, komputery dojadą na czas

Zarząd firmy Compal informuje o ataku cyberprzestępców, ale zaprzecza, jakoby był to atak ransomware. „Compal nie jest szantażowany przez cyberprzestępców, jak mówią plotki na zewnątrz” – powiedział Qingxiong Lu, Deputy Manager Director firmy. Ponadto Compal utrzymuje, że atak miał wpływ tylko na wewnętrzną sieć biurową, a linie produkcyjne działają bez zarzutu. Firma wyraźnie nie chce straszyć partnerów ewentualnymi opóźnieniami, spowodowanych przestojem w pracy.

Zobacz: https://www.telepolis.pl/tech/bezpieczenstwo/xerox-ransomware-malware-wirus-w-firmie-okup
Zobacz: Francuski Orange ofiarą ransomware
Zobacz: Garmin Connect ofiarą cyberataku. Przestępcy żądają kolosalnego okupu

Zarząd firmy zapewnił, że Compal jeszcze w poniedziałek stanie na nogi. W chwili pisania artykułu strona firmy Compal wciąż nie działa. Jak zwykle w takich przypadkach, szczegółowe informacje o ataku trafiła do reporterów od pracowników.

Ransomware zaatakował Compal

Jedno zdjęcie ekranu mówi bardzo wiele o tym, co stało się w weekend w firmie Compal. Za atak odpowiedzialny jest prawdopodobnie ransomware DoppelPaymer, rozprowadzany przez gang znany pod tą samą nazwą. Ten ransomware to prawdopodobnie poprawiony BitPaymer.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Yahoo Taiwan

Źródło tekstu: Yahoo Taiwan

Przewiń w dół do następnego wpisu