Znamy ocenę ryzyka wdrożenia sieci 5G. Raport NIS ujrzał światło dzienne
Wszystkie kraje Unii Europejskiej przedstawiły raport oceniający ryzyko związane z infrastrukturą sieci 5G. Pod uwagę wzięte miały być zagadnienia związane z szeroko pojętym cyberbezpieczeństwem.

Na podstawie informacji przesłanych przez poszczególne kraje powstał raport zaprezentowany przez NIS Cooperation Group. Wynika z niego, że cyberbezpieczeństwo sieci 5G będzie zależne w dużej mierze od operatorów oraz dostawców sprzętu.
W przypadku operatorów sprawa jest prosta. Mowa jest tutaj o europejskich firmach, podlegającym europejskim przepisom. Co można określić wprost jako - są to nasze firmy, które my kontrolujemy, więc nie powinny nam stwarzać żadnego zagrożenia.



Zobacz: Norwegia nie zbanowała Huaweia, ale Telia wybrała firmę Ericsson jako dostawcę 5G
Zobacz: Ericsson produkuje w Polsce sprzęt dla 5G
Podobnie wygląda sytuacja z dwoma dostawcami sprzętu, czyli Ericssonem i Nokią. W przypadku pozostałych - Cisco, Huaweia, Samsunga i ZTE pojawia się lampka ostrzegawcza. Raport mówi, że są to firmy znacznie różniące się od europejskich pod względem zarządzania, transparentności oraz struktur własności. NIS zaznacza jednak, że ryzyko związane z dostawcami można ocenić na podstawie kilku czynników. To pomoże ustalić, czy korzystanie ze sprzętu firmy X niesie za sobą ryzyko ingerencji ze strony państwa spoza Unii Europejskiej.
Zobacz: W Krakowie ruszyło burzenie
Mowa konkretnie o sprawdzeniu struktury własności firmy (czy nie jest powiązana z konkretnym krajem), czy sama firma jest mocno powiązana z obcym rządem oraz czy jest on w stanie wywierać na niej naciski np. co do miejsca produkcji sprzętu.
Pozostając w temacie dostawców, raport zwraca też uwagę na nadmierne uzależnianie się od konkretnego dostawcy. W przypadku nałożenia sankcji na daną firmę, jak np. w związku z napiętą obecnie sytuacją na linii USA - Chiny, operator może mieć problemy z obsługą sieci. Ale również problemy biznesowe, jak choćby bankructwo czy różne losowe sytuacji mogące wpłynąć na utratę płynności finansowej dostawcy mogą postawić operatorów w trudnej sytuacji.
Powstały raport to tylko kolejny etap działań w zapewnieniu bezpieczeństwa sieci 5G. Do końca roku NIS Cooperation Group przedstawi narzędzia, które umożliwią identyfikację zagrożeń sieci w całej Unii, jak również w poszczególnych krajach.