DAJ CYNK

Norwegia nie zbanowała Huaweia, ale Telia wybrała firmę Ericsson jako dostawcę 5G

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 4790

Telia Norge wybrała firmę Ericsson jako dostawcę 5G

Pod koniec września norweski rząd oświadczył, że nie zamierza blokować firmy Huawei w procesie budowy sieci 5G, jednak nie oznaczało to automatycznie, że chiński producent ma zagwarantowane kontrakty. Norweski operator Telia Norge wybrał jako jedynego dostawcę sieci radiowej 5G firmę Ericsson.

Zobacz: Norwegia pozwoli firmie Huawei zbudować sieć 5G
Zobacz: Norwegia rozważa rezygnacje z usług Huaweia przy budowie sieci 5G. Portugalia jest innego zdania

We wrześniu Nikolai Astrup, minister w rządzie Norwegii, stwierdził, że Huawei ma swobodę działania, a operatorzy sami będą podejmować decyzję dotyczące wyboru dostawcy technologii 5G. Tamta wypowiedź wywołała lekkie poruszenie, bo naciski Stanów Zjednoczonych na Norwegię dążyły do tego, by całkowicie zbanować Huaweia.

Działający w Szwecji i Norwegii operator telekomunikacyjny Telia wybrał firmę Ericsson jako swojego jedynego dostawcę sieci radiowej 5G dla ogólnokrajowej sieci nowej generacji w Norwegii.

Zobacz: Stany Zjednoczone naciskają na Włochy: zbanujcie Huawei!
Zobacz: Ericsson produkuje w Polsce sprzęt dla 5G

Sprzęt, oprogramowanie oraz rozwiązania Ericsson Radio System, w tym nowe radio 5G (5G NR), zostaną wdrożone w całej sieci. Ericsson zmodernizuje również istniejącą sieć radiową Telia Norge w procesie przejścia na 5G, w tym wdroży oprogramowanie Ericsson Spectrum Sharing, które pozwoli Telii dzielić swoje spektrum między użytkowaniem 4G i 5G.

Obie firmy przewidują, że wprowadzenie 5G rozpocznie się w 2020 roku, a pierwsze komercyjne usługi 5G będą dostępne w przyszłym roku. Ericsson i Telia zamierzają zapewnić ogólnokrajowy zasięg 5G w Norwegii do końca 2023 roku.

Oprócz rozwoju mobilnego internetu szerokopasmowego Telia bada potencjał 5G w zastosowaniach Internetu Rzeczy oraz Przemysłu 4.0. Telia Norway i Ericsson współpracują już w pilotażowej sieci 5G w Trondheim w Norwegii, obejmującej funkcje inteligentnego transportu, automatyzacji i sztucznej inteligencji.

Huawei wciąż jednak ma duże szanse na kontrakt w Norwegii - z największym w tym kraju operatorem Telenor, który do końca roku zamierza wybrać dostawcę infrastruktury 5G, by w 2020 roku rozpocząć świadczenie komercyjnych usług.  

Zobacz: Ericsson jest gotowy do uruchomienia 5G w Polsce. Reszta jest w rękach rządzących
Zobacz: 5G w sporcie i na stadionie Legii Warszawa. Ericsson pokazał nam możliwości nowej technologii

Źródło zdjęć: Ericsson

Źródło tekstu: Ericsson

Przewiń w dół do następnego wpisu