DAJ CYNK

Stany Zjednoczone naciskają na Włochy: zbanujcie Huawei!

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 5519

Stany Zjednoczone naciskają na Włochy: zbanujcie Huawei

Stany Zjednoczone nie ustają w swojej krucjacie przeciwko Huawei. Sekretarz Stanu USA Mike Pompeo odbywa kolejną podróż po Europie i tym razem próbuje przestraszyć Włochów.

Mniej lub bardziej zakamuflowane groźby, rzucane przez Stany Zjednoczone wobec sojuszników, to już stały element zagranicznych podróży amerykańskich polityków. Groźby dotyczą oczywiście współpracy z firmą Huawei. Teraz ten scenariusz odegrany został w Rzymie, do którego udał się z wizytą Mike Pompeo. Na konferencji prasowej Sekretarz Stanu USA wręcz stwierdził, że jeśli Włochy będą współpracować z Huawei, nie wróży to dobrze stosunkom tego kraju ze Stanami Zjednoczonymi.  

Zobacz: Donald Trump nadal atakuje. Chce usunąć chińskie firmy z amerykańskiej giełdy
Zobacz: USA: nie będzie już 90-dniowych zwolnień. Huawei: poradzimy sobie bez amerykańskich technologii

Mike Pompeo zagroził, że jeżeli operatorzy we Włoszech zdecydują się na wykorzystanie infrastruktury Huawei, to amerykańskie służby bezpieczeństwa narodowego - służby wywiadowcze, a także cały Departament Obrony - nie będą skłonne uznać takich sieci za zaufane.  Amerykańskie służby potraktują je jako potencjalne miejsca wycieku poufnych informacji czy wręcz furtki dla obcych wywiadów

- Chcemy być partnerem we Włoszech, ale nie poświęcimy bezpieczeństwa narodowego Ameryki, umieszczając nasze informacje w miejscu, do którego nasi przeciwnicy lub Komunistyczna Partia Chin mogą mieć dostęp - wyraźnie wskazał przeciwnika Pompeo.

Tak wyraźne groźby, związane z budową sieci mobilnych przez Huaweia, publicznie nie padły dotąd w żadnym państwie Europy, ale jest w tym drugie dno, niezwiązane z telekomunikacją i niedotyczące konkretnie Włoch. Stany Zjednoczone są niezadowolone z subwencji udzielonych europejskiej firmie Airbus, dzięki którym może ona rzucić wyzwanie amerykańskiemu Boeingowi. W efekcie nałożone zostały wysokie cła na europejskie towary, w tym także na włoskie sery. Naciski dotyczące Huaweia są więc tylko jednym z elementów szerszej polityki prezydenta Donalda Trumpa wobec Europy. 

Zobacz: Norwegia pozwoli firmie Huawei zbudować sieć 5G
Zobacz: Z Huaweiem chce wspołpracować ponad 130 amerykańskich firm. Żadna nie dostała na to zgody

Włochy jak dotąd nie zdecydowały się na żadne restrykcje wobec chińskiej firmy i dystansowały się od amerykańskiego spojrzenia na tę sprawę. Z drugiej też strony Huawei nie ma tam zbyt mocnej pozycji jako dostawca infrastruktury. Vodafone, jak i Telecom Italia współpracują z firmą Ericsson, jako głównym dostawcy sprzętu, natomiast operator Iliad niedawno ogłosił, że kontynuuje współpracę z Nokią. Z Chińczykami blisko współpracuje tylko sieć Wind Tre, ale nie z Huaweiem, lecz z ZTE

 

Źródło tekstu: Telecoms.com

Przewiń w dół do następnego wpisu