DAJ CYNK

Ericsson jest gotowy do uruchomienia 5G w Polsce. Reszta jest w rękach rządzących

Dodane przez: orson_dzi

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 8771

Ericsson poinformował, że jest w pełni gotowy do uruchomienia sieci 5G w Polsce. Mamy w kraju wszelką niezbędną technologię. Teraz pozostaje tylko rozdysponowanie pasm i częstotliwości operatorom. A to najtrudniejsza część całego przedsięwzięcia.

Wbrew szerzonym fałszywym informacjom o tym, że żaden inny kraj poza Polską nie interesuje się siecią 5G, jest ona uruchomiona już przez 12 operatorów na całym świecie. Ericsson dostarczał swoje rozwiązania technologiczne dla 9 spośród 12 operatorów, działających na czterech kontynentach. W Polsce Ericsson współpracuje z Orange przy wdrożeniu 5G w Zakopanem oraz podpisał Porozumienie Programu S5 w Łodzi.

Zobacz: Orange i Ericsson przetestowały 5G w Zakopanem. Pierwsze w Polsce testy na najwyższej częstotliwości
Zobacz: Łódź dostanie zasięg 5G dzięki Ericssonowi... kiedyś

Pilotaż S5 jest naturalną konsekwencją  wcześniejszej współpracy firmy Ericsson z operatorem sieci Play, firmą P4 oraz Politechniką Łódzką i Łódzka Specjalną Strefą Ekonomiczną. Wreszcie najistotniejsze – Ericsson jest gotów na wprowadzenie 5G w Polsce. Technologia czeka na uruchomienie, rozwiązania na wdrożenie. Mamy kompetencje, technologię i doświadczenie. Podpisując porozumienie w Łodzi zyskujemy zaangażowanych partnerów, rozszerzamy praktyczne możliwości wdrożenia rozwiązań służących rozwojowi potencjału społecznego i ekonomicznego w Łodzi i w Polsce

- powiedział Martin Mellon, szer Ericssona w Polsce. 

Zobacz: Z sieci 5G w Korei Południowej korzysta już ponad milion użytkowników

Teraz wszystko jest w rękach rządu Ministerstwa Cyfryzacji oraz UKE. W przyszłym tygodniu podczas posiedzenia Komisji Cyfryzacji odbędzie się pierwsze czytanie tzw. Megaustawy, czyli zbioru zmian w przepisach, które ułatwią wdrożenie sieci 5G w Polsce. Trwa również długi proces po stronie UKE, którego finałem będzie rozdysponowanie pierwszych częstotliwości 5G w zakresie 3600-3800 MHz lub 3400-3800 MHz. Cały czas trzeba również w pełni uwolnić częstotliwość 700 MHz, na której działa obecnie telewizja naziemna i to ona będzie jedną z najważniejszych składowych sieci 5G.

Zobacz: UKE: stanowiska Orange, Play, Plusa i T-Mobile w sprawie dystrybucji częstotliwości sieci 5G

Według raportu przygotowanego przez McKinsey, odpowiednie wykorzystanie procesu cyfryzacji państwa może spowodować wzrost PKB Polski o 275 mld euro do 2025 roku. Odsetek PKB, który generuje gospodarka cyfrowa Polski, wzrósłby z 6,2%, do do 15% PKB.

Zobacz: [Aktualizacja] Premier Morawiecki podpisał Apel o powstrzymanie 5G na Ziemi i w kosmosie. Czy to prawdziwa informacja?

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: ericsson; wł

Przewiń w dół do następnego wpisu