DAJ CYNK

Orange i Ericsson przetestowały 5G w Zakopanem. Pierwsze w Polsce testy na najwyższej częstotliwości

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Wydarzenia

Interakcje: 5400

Przy przeprowadzonych w lutym przez Orange Polska i Ericssona testach 5G w Zakopanem wykorzystano pierwszy raz w Polsce urządzenia zgodne ze standardem 3GPP, pracujące na najwyższych planowanych częstotliwościach 26 - 28 GHz.

Stacja bazowa, którą wykorzystano do testów 5G w Zakopanem spełnia założenia standardu 5G - Release 15 organizacji 3GPP. Do przyłączenia się do sieci wykorzystuje już istniejącą sieć 4G LTE (tryb "Non Stand Alone”). Dzięki temu dwie generacje sieci mobilnej mogą pracować razem. Użyto też sprzętu Ericsson Radio System, który można aktualizować do 5G za pomocą zdalnej aktualizacji oprogramowania.

W trakcie testów transmitowano sygnał na częstotliwości 26 - 28 GHz udostępnionej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To najwyższa planowana dla 5G częstotliwość transmisji i pierwszy w Polsce przypadek jej testów w terenie.

Zobacz: Sieć 5G nie zabija - mówi autorytet w dziedzinie promieniowania elektromagnetycznego

Jak tłumaczy Jean-François Fallacher, prezes Orange Polska:

Przygotowując się do wdrożenia 5G pracujemy z różnymi dostawcami, dzięki czemu będziemy mogli wybrać rozwiązanie optymalne z punktu widzenia naszej sieci i potrzeb klientów. Sprawne i efektywne wdrożenie sieci mobilnej kolejnej generacji przyniesie wymierne korzyści dla polskiej gospodarki. Dlatego tak ważne są odpowiednie przygotowania: jasne reguły gry, porządkowanie spraw takich jak częstotliwości, normy elektromagnetyczne, czy proces inwestycyjny. Jesteśmy otwarci na dialog, zmierzający do uporządkowania tych kwestii.

Zobacz: T-Mobile: Testy 5G w kolejnych miastach, światłowody, telewizja i gigabitowe łącza radiowe

A tak testy 5G w Zakopanem komentuje Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce:

Wspólne testy Orange Polska i Ericsson torują drogę komercyjnym wdrożeniom technologii 5G. Przeprowadzone wdrożenie było wyjątkową okazją do przetestowania wydajności 5G w wysokim paśmie częstotliwości w warunkach miejskich i jej praktycznych zastosowań. Nowa technologia umożliwi operatorom telekomunikacyjnym świadczenie usług we współpracy z przemysłem, samorządami i uczelniami. Doskonałym przykładem innowacyjnej usługi jest testowany wspólnie FWA (Fixed Wireless Access) wykorzystujący 5G.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: informacja prasowa

Źródło tekstu: informacja prasowa

Przewiń w dół do następnego wpisu