Polska. Internet mobilny drożeje, infrastruktura słaba

Wielu Polaków jest przekonanych, że dostępność usług cyfrowych w naszym kraju stoi na bardzo wysokim poziomie. I faktycznie, w porównaniu do np. Niemiec wypadamy pod niektórymi względami lepiej, ale to faktycznie wygląda w skali Europy i Świata?

Mieszko Zagańczyk (Mieszko)
16
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polska. Internet mobilny drożeje, infrastruktura słaba

Odpowiedź na to pytanie daje najnowsza, czwarta edycja badania Digital Quality of Life. Analiza przeprowadzona została przez firmę Surfshark zajmującą się sprawami cyberbezpieczeństwa. 

Dalsza część tekstu pod wideo

Badanie objęło pięć aspektów jakości cyfrowego życia: dostępność internetu, jakość dostępu do internetu, e-administrację, infrastrukturę cyfrową oraz cyberbezpieczeństwo. W tym roku Polska po raz kolejny znalazła się w TOP 30 globalnego rankingu

Polska. Internet mobilny drożeje, infrastruktura słaba

Najgorzej wypada infrastruktura cyfrowa

Tegoroczne badanie Digital Quality of Life wskazuje, że Polska zajmuje 23. miejsce wśród 117 badanych krajów (92% światowej populacji) pod względem jakości cyfrowego życia. W porównaniu do zeszłego roku jest to awans o dwie pozycje (25 vs 23).

Polska. Internet mobilny drożeje, infrastruktura słaba

Z pięciu badanych kategorii nasz kraj najgorzej wypada w kwestii infrastruktury cyfrowej, zajmując 43. miejsce. By osiągnąć rezultat Danii, która zajęła w tej kategorii pierwsze miejsce, Polski wynik powinien poprawić się aż o 30%. 

Dla odmiany najlepiej Polska zaprezentowała się w cyberbezpieczeństwie, zdobywając miejsce dziewiąte. Dostępność cenowa internetu plasuje Polskę na 26. miejscu, a e-administracja i jakość łączy internetowych odpowiednio na miejscach 27. i 38. Dostęp do internetu stał się droższy już kolejny raz, podobnie jak w roku poprzednim. 

Polska. Internet mobilny drożeje, infrastruktura słaba

Dostęp do internetu Polsce: stacjonarny lepszy od mobilnego

38. miejsce Polski (16% lepiej od średniej) w rankingu jakości internetu uwzględnia osiągane w nim prędkości, stabilność i wzrost dostępności. Dostęp stacjonarny osiąga średnią prędkość 151,7 Mbps (24. miejsce w rankingu), a mobilny – 55 Mbps (45. miejsce).

Polska. Internet mobilny drożeje, infrastruktura słaba

Porównując do zeszłego roku, prędkość mobilnego internetu w Polsce wzrosła o 13,2% (6,4 Mbps), a stacjonarnego o 19,9% (26,1 Mbps). Singapur, który w tegorocznym zestawieniu cieszy się mianem kraju z najszybszymi łączami, oferuje odpowiednio 104 Mbps i 261 Mbps dla łączy mobilnych i stacjonarnych.

Pod względem dostępności cenowej Polska znalazła się na 26. miejscu rankingu. Polacy mogą kupić 1 GB mobilnego transferu za równowartość 85 sekund pracy - aż o 64 sekundy więcej niż rok temu. W porównaniu do Izraela, który zajął pierwszą lokatę w tej kategorii (5 s pracy za 1 GB), Polacy na 1 GB mobilnego transferu muszą pracować aż 17 razy dłużej.

Polska. Internet mobilny drożeje, infrastruktura słaba

Stacjonarny dostęp do internetu kosztuje Polaków około 96 minut pracy miesięcznie. To 5 razy więcej niż muszą pracować mieszkańcy Izraela – w tym kraju najtańszy pakiet kosztuje równowartość 19 minut pracy. Stacjonarny dostęp do internetu, względem zeszłorocznego rankingu, znacznie w Polsce potaniał – teraz trzeba pracować 19 minut mniej niż przed rokiem.

Polska. Internet mobilny drożeje, infrastruktura słaba

Na świecie internet jest coraz droższy

Jak wynika z badania firmy Surfshark, stacjonarny dostęp do internetu globalnie staje się coraz droższy, czyli inaczej niż w Polsce. W porównaniu do rankingu rok temu na najtańszy pakiet trzeba pracować 6 minut dłużej niż w 2021. W niektórych krajach, jak na przykład Uganda czy Wybrzeże Kości Słoniowej, trzeba pracować dwa tygodnie na najniższy pakiet internetu stacjonarnego. Z badania wynika również, że kraje z najsłabszą jakością łączy internetowych to również kraje, w których na pakiet dostępu do Internetu trzeba pracować najdłużej.   

Najlepsze i najgorsze w badaniu Digital Quality of Life

7 z 10 najwyżej punktowanych krajów to kraje europejskie. Nie zmieniło się to od 3. edycji badania. Izrael zepchnął w tym roku Danię na drugie miejsce po dwóch latach jej dominacji. Niemcy są trzecie, a Francja i Szwecja zamykają pierwszą piątkę ze 117 badanych krajów. Kongo, Demokratyczna Republika Konga, Jemen, Etiopia, Mozambik, Kamerun to ostatnie pięć krajów w rankingu.