DAJ CYNK

W Play Now TV kanały TVP, Polsatu i TVN emitowane są bez zgody nadawców

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 16407

Play piratem telewizyjnym? Operator włączył do swojej oferty telewizyjnej kanały TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN i TV4 bez porozumienia z nadawcami. Jest to jednak zgodne z przyjętymi regułami, a Play skorzystał z zasady „must carry, must offer”, chociaż nie wszystkie formalności zostały dopełnione.

Jak podaje portal Wirtualnemedia.pl, od chwili uruchomienia swojej oferty telewizyjnej Play starał się o wprowadzenie do niej kanałów TVP, TVN i Polsat, lecz działania te pozostawały bezskuteczne. W związku z tym operator zwrócił się z wnioskiem o pomoc do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. 

Przewodniczący KRRiT kilka tygodni temu wystosował do trójki nadawców wezwania, w których nakazuje udostępnienie kanału telewizyjnego do reemisji TVP1, TVP2, TVP3, TVN i Polsatu. 

Zobacz: PLAY NOW TV z nową ofertą oraz ulepszonym dekoderem TV BOX

Play nie czekał na zgody

Decyzja nie miała rygoru natychmiastowej wykonalności, a nadawcy wciąż zwlekali z udzieleniem zgody. Mimo tego Play udostępnił w swojej ofercie z dekoderem TV BOX kanały TVP1, TVP2, TVP3, Polsat, TVN i TV4. Czy to jest zgodne z prawem? Operator przekonuje, że jak najbardziej.

Zdecydowaliśmy się udostępnić kanały objęte zasadą „must carry, must offer” w naszej ofercie Play Now TV, tak aby użytkownicy naszego TV BOXa mogli mieć do nich dostęp bez konieczności podłączania anteny telewizji naziemnej (nie wszyscy mają taką możliwość). To, że kanały te powinny być dostępne niezależnie od technologii, czyli także w ofertach OTT, potwierdza KRRiT i orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego – powiedziała Wirtualnymmediom.pl Ewa Sankowska-Sieniek, szefowa biura prasowego Play.

Must carry, must offer – o co w tym chodzi?

Zasada „must carry, must offer” oznacza, że operator telewizyjny, np. kablowy, musi dostarczyć widzom podstawowe kanały największych nadawców oraz regionalną TVP. Jednocześnie nadawcy ci nie mogą odmówić dostarczenia sygnału operatorowi ani uzależniać jej od uiszczenia opłaty przed odbiorcę. KRRiT chce, by ta zasada dotyczyła wszystkich bezpłatnych kanałów cyfrowej telewizji naziemnej. Jednak nadawcy są niechętni tej regule i stąd np. bierze się kilkuletni spór portalu WP z TVP, której sygnał jest  reemitowany w telewizji WP Pilot.

Zobacz: Netflix na pół roku za darmo z ofertą Play Now TV BOX 

Według interpretacji KRRiT z 2018 r. zasada „must carry, must offer” obejmuje także internetowych dostawców telewizji, takich jak WP Pilot czy właśnie Play Now TV, jednak powinno to się wiązać z udzieleniem przez nadawcę zgody. W ocenie prawnej sytuacji między nadawcą a operatorem brane jest również pod uwagę orzeczenie TSUE, które nakazuje w takim przypadku uregulowanie kwestii praw autorskich i praw pokrewnych. Oznacza to, że włączenie nowych kanałów przez Play bez formalnej zgody może doprowadzić do sporu z nadawcami, podobnie jak wcześniej było w przypadku TVP i WP Pilota.  

Więcej na ten temat na Wirtualnemedia.pl.

Zobacz: Nowości sierpnia w Play Now: obejrzymy między innymi ostatnią część Gwiezdnych Wojen
Zobacz: Play: kanały TV Puls i PULS 2 dostępne w PLAY NOW

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: Wirtualnemedia.pl

Przewiń w dół do następnego wpisu