Urząd Komunikacji Elektronicznej dąży do uporządkowania pasma 900 MHz. Teraz Plus i T-Mobile mają w nim po dwa oddzielone od siebie bloki. To ma się wkrótce zmienić.
27 kwietnia 2023 roku Prezes UKE wszczął z urzędu postępowanie w sprawie zmiany rezerwacji częstotliwości z zakresu:
Działania Urzędu Komunikacji Elektronicznej są spowodowane chęcią uporządkowania pasma 900 MHz, a także zwiększenia efektywności wykorzystywanych częstotliwości w zakresach 890,1-908,1 MHz oraz 935,1-953,1 MHz.
Jak można łatwo zauważyć, analizując podane wyżej bloki częstotliwości Plusa i T-Mobile Polska z pasma 900 MHz, są one wymieszane. Idąc od niższych częstotliwości w kierunku wyższych, najpierw mamy blok 7,8 MHz należący do Plusa (w tym 2,8 MHz z zakresu wskazanego w komunikacie przez UKE), potem 4,4 MHz T-Mobile, 6,2 MHz Plusa i ponownie 4,6 MHz w T-Mobile. Graficznie wygląda to tak:
Urząd Komunikacji Elektronicznej chce, by te "zielone" 14 MHz oraz "magentowe" 9 MHz występowały jako pojedyncze bloki. W wyniku dokonania zmiany rezerwacji częstotliwości operatorzy będą dysponować następującymi zasobami radiowymi w pasmie 900 MHz:
Po zmianach obaj operatorzy będą dysponowały takimi samymi zasobami częstotliwości, ale nie będą one podzielone na kawałki, jak teraz.
Zobacz: Play i Plus chcą przedłużyć rezerwację na 900 MHz. Ruszyły konsultacje
Nie tylko pasmo 900 MHz wymaga uporządkowania. Podobnie jest w przypadku 1800 MHz. Tam jednak może być znacznie trudniej.
Na 1800 MHz jest dużo więcej pracy i decyzji do wydania, ale jest to następne w kolejce. Jako "pracę" mam na myśli rozmowy z operatorami, bo podejrzewam, że łatwo o porozumienie nie będzie.
– napisał na Twitterze Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika prasowego UKE
Zobacz: Prawdziwe 5G coraz bliżej. Sieci w paśmie 3,8-4,2 GHz już od wakacji
Zobacz: Play jak przecinak. Tak Polacy przenoszą numery w 2023 roku
Źródło zdjęć: Lech Okoń / Telepolis.pl, UKE
Źródło tekstu: UKE, telko.in
Mimo lat dalej czasami używam i sprawdza się okej.
Mój pierwszy telefon,był tragiczny ale gier na nim nie zapomnę,miła nostalgia.
Wit
Jeżeli chodzi o odzysk metali, to dlaczego ma być sprawny i nieuszkodzony? A może najlepiej nierozpa ...
Do 85%to juz w 5.0 można było włączyć. Autor nieco zacofany