DAJ CYNK

UKE: dalsza regulacja Orange Polska nie ma uzasadnienia

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 4372

UKE: dalsza regulacja Orange Polska nie ma uzasadnienia

UKE zdecydował o deregulacji hurtowego rynku usługi dostępu wysokiej jakości HQA w stałej lokalizacji do 2 Mb/s oraz uchyleniu obowiązków regulacyjnych nałożonych na Orange Polska w 2015 r.

Regulacja dotyczyła usługi dostępu wysokiej jakości (HQA, od ang. High Quality Access), która pozwala na wykorzystanie łączy dzierżawionych dla celów łączności w firmach, na przykład pomiędzy ich centralami a oddziałami terenowymi. Usługi HQA zapewniają również możliwość monitorowania specjalistycznych urządzeń jak turbiny wiatrowe w energetyce czy przeprowadzanie transakcji finansowych np. korzystanie z bankomatów.  

W 2015 r. Prezes UKE przeprowadził analizę tego rynku i na podstawie jej wyników zdecydował się podzielić go na dwie części: rynek do 2 Mb/s włącznie oraz na rynek powyżej 2 Mb/s

Zobacz: Czy grozi nam wyłączenie Internetu? Nowelizacja ustawy budzi mnóstwo obaw

Powodem dla takiego podziału była silna pozycja ekonomiczna Orange Polska na rynku do 2 Mb/s oraz wysokie udziały rynkowe tego operatora. Spółka została wyznaczona jako przedsiębiorca o znaczącej pozycji i zostały nałożone na nią obowiązki regulacyjne, mające na celu przeciwdziałanie nieuczciwym praktykom rynkowym. Dotyczyły one m.in. obowiązku uwzględnienia wniosków innych przedsiębiorców o zapewnienie im dostępu telekomunikacyjnego.

Zobacz: Raport UKE: W czasie pandemii Polacy mają większe zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne

W dzisiejszym komunikacie UKE podał, że analiza rynkowa, przeprowadzona w 2020 r. wykazała, że na rynku usług HQA do 2 Mb/s istnieje skuteczna konkurencja i żaden z operatorów nie ma już przewagi, która uzasadniałaby, aby wyznaczyć go jako podmiot o znaczącej pozycji rynkowej. Zdaniem UKE, regulacja nie jest już potrzebna, bo na rynku działa szereg podmiotów posiadających rozległą sieć szkieletową. Zauważalny jest także trend łączenia mniejszych podmiotów w konsorcja celem uczestnictwa w przetargach.

Prezes UKE określił termin uchylenia obowiązków regulacyjnych na 180 dni, z wyjątkiem obowiązku tzw. dostępu dla innych operatorów, który zostaje uchylony z dniem otrzymania przez Orange Polska decyzji deregulacyjnej.

Jak wyjaśnia UKE, istotny wpływ na decyzję o całkowitej deregulacji rynku HQA miały tendencje na nim panujące. Na przestrzeni lat 2017 -2019 zauważalny był spadek wartości rynku lub jego stagnacja. Przychody w 2017 r. (bez względu na przepływność) kształtowały się na poziomie 171,5 mln zł, podczas gdy w 2019 r. wynosiły 166,5 mln zł. Największe utraty przychodów były zauważalne w segmencie łączy dzierżawionych o niskich przepływnościach. Na rynku do 2 Mb/s włącznie, czyli na rynku regulowanym w 2015 r., spadki te sięgają aż 37,5 proc. przychodów. 

Zobacz: „PGR telekomunikacyjny” i inne pomysły w ustawie o KSC opóźniają budowę 5G oraz rozwój usług telekomów

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Orange

Źródło tekstu: Urząd Komunikacja Elektronicznej, PAP

Przewiń w dół do następnego wpisu