DAJ CYNK

TELKO.in: LTE nie załatwi Agendy Cyfrowej

Ł.D.

Prawo, finanse, statystyki

Po wielu miesiącach oczekiwań, Rada Ministrów przyjęła Narodową Strategią Szerokopasmową (NPS). Dokument ten, chociaż bardzo ogólnej natury, stanowi niezbędny warunek do uruchomienia unijnego finansowania we właśnie rozpoczętej perspektywie finansowej 2014-2020.

Po wielu miesiącach oczekiwań, Rada Ministrów przyjęła Narodową Strategią Szerokopasmową (NPS). Dokument ten, chociaż bardzo ogólnej natury, stanowi niezbędny warunek do uruchomienia unijnego finansowania we właśnie rozpoczętej perspektywie finansowej 2014-2020.

Zobacz: Narodowy Plan Szerokopasmowy


NPS przyjmuje jako symboliczne cele do osiągnięcia na 2020 roku założenia Agendy Cyfrowej: 100% Polaków w zasięgu sieci 30 Mb/s, 50% gospodarstw domowych z łączem 100 Mb/s. Chociaż technologie radiowe zapewniają najbardziej ekonomiczny zasięg usług telekomunikacyjnych, to jednak, jak można przeczytać, technologia LTE może być wykorzystywana komplementarnie lub substytucyjnie dla realizacji celów Europejskiej Agendy Cyfrowej w nieznacznym stopniu. Powodem jest wysoki koszt modernizacji stacji bazowych do standardu NGA. Autorzy NPS przewidują, że operatorzy sieci mobilnych skoncentrują się na modernizacji sieci na obszarach o najwyższym zaludnieniu, gdzie inwestycje najbardziej się opłacają. Do rozbudowy sieci w białych plamach telekomunikacyjnych może nie być chętnych. Dlatego LTE nie stanowi sposobu na realizację celów Agendy.

Wedle NPS, optymalne efekty zapewni wykorzystanie miksu technologii dostępowych: ADSL/VDSL, DOCSIS 3.0 oraz FTTx. NPS zawiera dosyć interesujące analizy na temat opłacalności budowy sieci dostępowych w różnych technologiach. NPS przewiduje system zachęt inwestycyjnych oraz dotacji do budowy sieci na obszarach najbardziej niedochodowych. Łączny koszt niezbędnych inwestycji szacowany jest na ponad 17 mld zł, z czego z publicznych środków wyłożonych ma zostać prawie 6 mld zł.

Wsparcie w tej perspektywie finansowej kierowane będzie przede wszystkim do przedsiębiorców telekomunikacyjnych. Rozdział środków pomiędzy małe i duże telekomy nie został jeszcze określony. NPS przewiduje kończenie i analizowania do 2015 roku projektów z poprzedniej perspektywy finansowej i rozpoczęcie kolejnej realnie od 2016 roku. Choć to opóźnienie, jest o tyle niezbędne, że nie wiadomo, jak planować kolejna perspektywę bez wiedzy, jakie efekty dała - opóźniona - poprzednia.

Co ciekawe, chociaż NPS opiera się na celach Agendy Cyfrowej, to jednocześnie dokument cytuje i nie kwestionuje szacunków, które przewidują, że do 2020 r. zasięg sieci 30 Mb/s uda się zapewnić 59% Polaków, a zasięg sieci 100 Mb/s 35% Polaków.

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: MAiC