DAJ CYNK

Internet podczas pandemii zwolnił? Te dane pokazują, że niekoniecznie

Dodane przez: msnet

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 2932

Speedtest szybkość Internetu G20 2020

Ookla opublikowała w swoim serwisie speedtest.net podsumowanie 2020 roku pod względem szybkości Internetu mobilnego i stacjonarnego na świecie. Pod uwagę wzięto mediany szybkości w 20 państwach.

W zestawieniu zdecydowano się na mediany (wyniki środkowe) zamiast średnich, ze względu na ich mniejszą podatność na zmianę pod wpływem wdrażanego na świecie 5G, które na ogół oferuje znacznie wyższe prędkości niż inne technologie mobilnego dostępu do Internetu, ale ich zasięg wśród użytkowników nie jest jeszcze bardzo szeroki (choćby ze względu na potrzebę posiadania odpowiednich urządzeń).

Internet mobilny w 2020 roku

Gdy popatrzymy na umieszczone poniżej wykresy dotyczące tego, jak szybkość Internetu mobilnego zmieniała się w 20 państwach świata (G20) w ciągu minionego roku, zauważymy, że w większości z nich na wiosnę nastąpił mniejszy lub większy spadek. Ten jednak w późniejszych miesiącach został odrobiony, czasem z dużą nawiązką. Ciekawie wyglądają wykresy dotyczące Japonii i Chin. W tych krajach wiosna była okresem przyspieszania - w Chinach utrzymującym się do końca 2020 roku.

Zobacz: RFBenchmark potwierdza: w listopadzie najszybszy Internet mobilny był w Orange
Zobacz: Listopadowy ranking speedtestu: kolejny miesiąc niewielkich spadków prędkości

Najszybszym Internetem mobilnym przez cały 2020 rok mogła się jednak pochwalić Korea Południowa, gdzie mediana szybkości pod koniec roku przekroczyła 85 Mb/s. Na drugim miejscu na koniec roku znalazła się Kanada (prawie 70 Mb/s), która w okresie letnim dała się przegonić kończącej 2020 rok na najniższym stopniu podium Arabii Saudyjskiej (ponad 65 Mb/s). Polska w tym zestawieniu niestety nie została uwzględniona.

Speedtest Internet mobilny G20 2020 wykres

Internet stacjonarny w 2020 roku

W przypadku Internetu stacjonarnego w wielu krajach również wiosną nastąpił spadek szybkości, który w dalszej części został odrobiony, często z dużą nawiązką. Wyjątkiem od tej reguły były Chiny, gdzie niemal przez cały rok szybkość wzrastała (z niewielkim spadkiem pod koniec lata).

A gdzie było najszybciej? Koniec roku dał pierwsze miejsce wśród dwudziestu raportowanych państw Stanom Zjednoczonym Ameryki, gdzie mediana przekroczyła 105 Mb/s. Na dwóch kolejnych miejscach uplasowały się Hiszpania i Chiny (po około 95 Mb/s).

Speedtest Internet stacjonarny G20 2020 wykres

Zobacz: Podsumowanie statystyk przenośności numerów w 2020 roku
Zobacz: Najlepszy telefon 2020 - przyznaliśmy Gorące Telefony!

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło tekstu: speedtest.net

Przewiń w dół do następnego wpisu