Sieć łączności specjalnej LTE 450 – spółki PGE poszły o krok dalej
PGE Dystrybucja i PGE Systemy podpisały umowę ramową na budowę i utrzymanie sieci łączności specjalnej w technologii LTE 450. To kolejny etap planowanej inwestycji, która ma dostarczyć nowoczesny system komunikacji w energetyce.

Planowana od kilku lat sieć łączności specjalnej w technologii LTE 450 ma podnieść bezpieczeństwo zdalnej komunikacji z licznikami energii elektrycznej oraz urządzeniami telemechaniki. Zapewni również łączność głosową pracownikom dyspozycji mocy i poprawi czas lokalizowania oraz naprawiania awarii w sieci dystrybucyjnej.
LTE 450 pozwoli w przyszłości na wdrożenie usług inteligentnej sieci energetycznej (smart grid) czy inteligentnej sieci zarządzającej pomiarami i zużyciem energii (smart metering).



W ramach podpisanej umowy strony zobowiązały się do zakupu, wdrożenia i zintegrowania koniecznych dla wybudowania sieci łączności specjalnej komponentów, usług oraz systemów. Sieć wybudowana zostanie w technologii LTE z wykorzystaniem częstotliwości 450 MHz, dla której rezerwację pasma częstotliwości do zastosowań w energetyce ma spółka PGE Systemy.
Do 2030 roku spółka PGE Dystrybucja zamierza wyposażyć w liczniki zdalnego odczytu wszystkich odbiorców energii elektrycznej z obszaru swojego działania.
PGE przekonuje, że rok 2022 jest niezwykle istotny dla programu LTE 450. Realizowane są też najważniejsze przetargi na dostawę sprzętu i zapewnienie infrastruktury dla sieci. Harmonogram programu LTE 450 przewiduje wdrożenie i uruchomienie do 2025 roku podstawowych usług łączności w paśmie 450 MHz, a następnie dalsze rozszerzanie zasięgu oraz rozwój nowych usług przeznaczonych dla energetyki. W przyszłości Grupa PGE zamierza też współpracować w tej sprawie z innymi firmami energetycznymi.