DAJ CYNK

PGE i TAURON testują sieć specjalną LTE 450 na potrzeby energetyki

Dodane przez: Mieszko

Kategoria: Taryfy, promocje, usługi

Interakcje: 7218

PGE i TAURON testują sieć specjalną LTE 450

Powraca temat sieci LTE w pasmie 450 MHz, która docelowo ma zapewnić nowy standard połączeń w energetyce. Rozwiązanie, przewidziane jako wspólny system komunikacyjny dla całej branży, tworzone jest przez PGE. Teraz do inwestycji dołączył TAURON. Rusza pilotażowy program LTE 450.

Polska Grupa Energetyczna i TAURON Polska Energia zawarły porozumienie w sprawie pilotażu i wdrożenia sieci łączności specjalnej w technologii LTE w pasmie 450 MHz na obszarze koncesyjnym firmy TAURON Dystrybucja. 

Zobacz: PGE buduje nowoczesną sieć łączności LTE 450

Z założenia sieć LTE 450 ma zapewnić niezawodną i bezpieczną szerokopasmową transmisję danych na potrzeby energetyki. LTE w pasmie 450 MHz ułatwi:

  • łączność dyspozytorską,
  • zdalne sterowania infrastrukturą energetyczną,
  • zdalny odczyt liczników energii.

Budowana przez PGE sieć LTE 450, w odróżnieniu od innych dostępnych sieci łączności dyspozytorskiej, jest w stanie zapewnić wszystkie trzy wymienione usługi. Rozwiązanie sprawdzi się na przykład podczas usuwania masowych awarii w sieci energetycznej.

Pilotaż sieci LTE 450 ma pozwolić na oszacowanie kosztów inwestycji oraz zidentyfikowanie ryzyka dla każdej ze stron. Zostanie również opracowana koncepcja modelu biznesowo-technicznego oraz harmonogram realizacji prac umożliwiających realizację budowy sieci LTE 450 na potrzeby firmy TAURON Dystrybucja. 

Do tej pory w Grupie PGE przeprowadzono testy przedwdrożeniowe technologii LTE 450 / LTE-M, które zakończyły się w lutym 2021 roku. Wtedy też przygotowano dokumentację, opracowano model finansowo-techniczny i uzyskano wszystkie niezbędne zgody korporacyjne. 

Zobacz: PGE testuje system łączności krytycznej na LTE 450 MHz

Podczas tych prac analizowane były różne warianty osiągnięcia docelowego zasięgu sieci LTE 450 z uwzględnieniem wymaganej dostępności, niezawodności i bezpieczeństwa świadczonych usług, w tym m.in. podtrzymania łączności przez co najmniej 24 godziny w sytuacjach awaryjnych. 

Trwające od ponad dwóch lat prace nad LTE 450 odbywają się we współpracy z głównymi uczestnikami sektora energii w Polsce. PGE współpracuje z operatorami sieci dystrybucyjnych, czyli z Eneą, Energą, TAURONEM i Innogy. W pracach zespołu biorą udział także przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Urzędu Regulacji Energetyki, Urzędu Komunikacji Elektronicznej, Gaz Systemu, Polskiej Spółki Gazownictwa i Polskich Sieci Elektroenergetycznych.

Zobacz: PGE Systemy wybiera PoC firmy Nokia do wdrożenia LTE 450 MHz
Zobacz: LTE 450 zastąpi system TETRA w energetyce. PGE przygotowuje się do stworzenia sieci

Chcesz być na bieżąco? Obserwuj nas na Google News

Źródło zdjęć: Pixabay

Źródło tekstu: Polska Grupa Energetyczna

Przewiń w dół do następnego wpisu