Polska młodzież wyrosła na pokolenie selfie

Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadzili badanie nad dzisiejszą młodzieżą. Jakie wnioski? M.in. wyrosło nam pokolenie selfie.

Arkadiusz Dziermański (orson_dzi)
32
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Polska młodzież wyrosła na pokolenie selfie

Naukowcy Uniwersytetu Gdańskiego wraz z Fundacją Dbam o Mój Z@sięg przeprowadzili badanie nad dzisiejszą młodzieżą. Jakie wnioski można wyciągnąć z raportu "Nałogowe korzystanie z telefonów komórkowych. Szczegółowa charakterystyka zjawiska fonoholizmu w Polsce"?

W ciągu dwóch lat zbadanych zostało ponad 22 tys. osób w wieku 12-18 lat oraz ponad 3,5 tys. nauczycieli. Jednym z przeprowadzonych eksperymentów było odcięcie 100 osób na trzy pełne doby od Internetu, elektronicznej rozrywki i telewizora. Okazało się, że dzięki temu rodziny zaczęły ze sobą rozmawiać i spędzać ze sobą więcej czasu, choć nie zawsze wiedziały jak to robić. Kolejnym problemem było odnalezienie się w analogowym świecie, jak np. poradzenie sobie z rozkładem jazdy komunikacji miejskiej na przystanku. Pojawiły się też przypadki agresji spowodowane rozłąką z ulubionymi zabawkami.

Uczniowie szkół podstawowych rozpoczęli korzystanie z telefonu komórkowe w wieku 9 lat. W przypadku gimnazjalistów było to wiek 10 lat, a uczniowie szkół średnich przygodę z telefonem zaczęli w wieku 11 lat. W przyszłości wiek z pewnością będzie się obniżać.

A co z tytułowym selfie? 25% osób robi sobie selfie przynajmniej raz dziennie. Ale już 10% przyznaje się do robienia sobie kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu fotek dziennie. Zdecydowanie więcej tego typu zdjęć robią dziewczynki - 70%, niż chłopcy - 38%.

Naukowcy zdefiniowali cztery wnioski o charakterze uniwersalnym:

Dalsza część tekstu pod wideo
  1. Użytkownik, który w sposób niekontrolowany, nałogowy, kompulsywny korzysta w życiu codziennym z różnego rodzaju mediów cyfrowych, urządzeń mobilnych, Internetu, to użytkownik "niezagospodarowany" w relacjach międzyludzkich.
  2. Oddolne inicjatywy pozostawania offline, w szczególności w świecie cyfrowym, będą zyskiwały na powolnym znaczeniu. Racjonalne i zaplanowane bycie "poza siecią" może mieć istotny wpływ na tych użytkowników, którzy utracili wewnętrzną równowagę w życiu z powodu nałogowego korzystania z mediów cyfrowych i urządzeń mobilnych.
  3. Nie powinniśmy mówić o zjawisku uzależnienia od urządzeń cyfrowych, lecz o zaburzeniu w używaniu/użytkowaniu. Fonoholizm jako zjawisko nie znajduje się na żadnej z międzynarodowych klasyfikacji chorób psychicznych. Gdyby traktować smartfony jako mini-komputery włączone do sieci Internetu, można powiedzieć, że narzędzie, jakim jest smartfon, komputer, tablet, używane w sposób nieodpowiedzialny, może przyczyniać się do uzależnienia od Internetu.
  4. Wyniki badań, jak również edukacyjna działalność prowadzona przez fundację wskazują, że młodzi użytkownicy urządzeń mobilnych, rekrutujący się z pokolenia "always on" uznają życie bez urządzeń mobilnych za niemal niemożliwe. Personifikują urządzenia, nadają im tożsamość istoty żywej, wiążą z urządzeniami najwyższe emocje oraz uczucia, cierpią po ich stracie. Implikuje to wiele poważnych następstw, takich jak depresja, otyłość, brak koncentracji.





















Zobacz: