DAJ CYNK

Mastercard promuje silne uwierzytelnianie transakcji online. Od września będzie ono obowiązkowe

12.06.2019

Dodane przez: Uapsiabiduba

Kategoria: Prawo, finanse, statystyki

Interakcje: 6748

Ważne 0

0

Na spotkaniu z przedstawicielami Mastercard mieliśmy okazję przyjrzeć się z bliska metodom bezpiecznego uwierzytelniania transakcji online, które zgodnie z nowym wymogiem prawnym zakładającym silne uwierzytelnienie klienta - Strong Customer Authetication (SCA) - wejdą w życie we wrześniu.

Według nowego prawodawstwa, które zacznie obowiązywać od 14 września, przy dokonywaniu transakcji online będzie wymagane uwierzytelnienie wieloelementowe z wykorzystaniem co najmniej dwóch z trzech technologii weryfikacji. Jedną z nich jest oczywiście biometria (skan odcisku palca, skan siatkówki oka, skan twarzy, etc.). W tym zakresie Mastercard proponuje od pewnego czasu autorskie rozwiązanie - Identity Check.

Zobacz: Rekordowa liczba płatności bezgotówkowych w Polsce

Jak wynika z badania opinii przeprowadzonego przez Mastercard, Polacy są ogromnymi entuzjastami zakupów online. Aż 21 proc. respondentów do częstszych zakupów w sieci skłoniłoby większe poczucie bezpieczeństwa i ochrona danych. Mocno wierzymy w biometrię czego dowodem jest wysokie poparcie dla tej technologii (76 proc. respondentów jest przekonanych, że należy ją wdrożyć do uwierzytelniania transakcji online).

Najczęściej myślimy w tym względzie o odcisku palca (36 proc.) oraz skanie tęczówki oka (15 proc.). Na kolejnych miejscach znalazło się rozpoznawanie głosem (10 proc.) oraz skan twarzy (8 proc.). Według ankietowanych biometria (w tym wypadku odcisk palca) jest bezpieczniejsza od kodów jednorazowych. W jakich wypadkach uwierzytelnienie wieloetapowe nie będzie stosowane?

Zobacz: Statystycznie każdy Polak wykonał transakcję Blikiem w I kwartale w 2019 roku. Co najmniej raz

Wyjątek stanowią niewielkie kwoty transakcji (do 50 zł), płatności cykliczne, sklepy internetowe z tzw. "białej listy", którym ufają konsumenci, jak również transakcji o niskim ryzyku oszustwa (na podstawie wcześniejszej analizy) oraz płatności korporacyjne. Przed wejściem w życiu nowego prawa, warto zasięgnąć dodatkowych informacji o zmianach w procesie płatności online w swoim banku albo u wydawcy karty.

Źródło zdjęć: wł.

Przewiń w dół do następnego wpisu