Komisja Europejska rekomenduje spójną weryfikację przy budowie sieci 5G. Nie ma słowa o wykluczeniu Huaweia

Wieloetapową i jednocześnie spójną dla wszystkich krajów weryfikację w zakresie cyberbezpieczeństwa sieci 5G rekomenduje Komisja Europejska. Kraje członkowskie mają czas do końca czerwca na opracowanie i dostosowanie procedur.

Sebastian Górski (Uapsiabiduba)
12
Udostępnij na fb
Udostępnij na X
Komisja Europejska rekomenduje spójną weryfikację przy budowie sieci 5G. Nie ma słowa o wykluczeniu Huaweia

Jak możemy przeczytać w komunikacie prasowym KE, przy budowie sieci 5G na terenie UE potrzebne jest wdrożenie 3-etapowej weryfikacji, która będzie spójna dla wszystkich krajów członkowskich i zapewni odpowiedni poziom cyberbezpieczeństwa.

Dalsza część tekstu pod wideo

Rekomendacje Komisji Europejskiej mają umożliwić:

  1. Krajom Członkowskim ocenę zagrożenia cyberbezpieczeństwa sieci 5G na szczeblu krajowym i podjęcie odpowiednich kroków bezpieczeństwa
  2. Krajom członkowskim i odpowiednim instytucjom unijnym, agencjom i innym ciałom wspólną ocenę ryzyka na szczeblu unijnym, które uwzględnia analizy krajowe
  3. Utworzenie Grupy ds. Współpracy na mocy dyrektywy 2016/1148, która ustali zestaw narzędzi, które można wykorzystać, aby ograniczyć ryzyko związane z infrastrukturą wspierającą cyfrowy ekosystem, w tym w szczególności sieci 5G.

Wiemy też, że kraje unijne mają czas do 30 czerwca, aby ocenić ryzyko oraz dokonać niezbędnych zmian w zakresie bezpieczeństwa, a następnie przekazać wnioski z analiz do KE i Agencji UE ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) do 15 lipca. Do 1 października ENISA dokona przeglądu zagrożeń dla sieci 5G w UE i przedstawi swój raport.

Reasumując, jeśli oczekiwaliście jednoznacznego sygnału o wykluczeniu chińskich firm z budowy sieci 5G w Europie (zgodnie z linią USA), to możecie o tym zapomnieć.

Jak tłumaczy Mariya Gabriel, komisarz odpowiedzialna za gospodarkę cyfrową i społeczeństwo cyfrowe:

Zabezpieczenie sieci 5G ma na celu ochronę infrastruktury, która będzie wspierać ważne funkcje społeczne i gospodarcze - takie jak energetyka, transport, bankowość i opieka zdrowotna, jak również znacznie bardziej zautomatyzowane fabryki jutra. Oznacza również ochronę naszych procesów demokratycznych, takich jak wybory, przed obcą ingerencją i rozpowszechnianiem dezinformacji.